Регионалният министър призова за ефективна политика по опазване на сградите паметници на културата
Секция: КУЛТУРА
02 Юни 2017 15:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Регионалният министър призова за ефективна политика по опазване на сградите паметници на културата

/КРОСС/ Министър Николай Нанков участва в инициатива за създаване на Асоциация за опазването им

Трябва ефективна политика по опазване на сградите паметници на културата и историческото наследство. Това коментира при участието си в дискусията „Историческите квартали на София" министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.

Той посочи, че Законът за устройство на територията и Закона за културното наследство са двата акта, регламентиращи опазването и съхраняването на сградите, които са исторически паметници.

Министърът обърна внимание, че в Закона за устройство на територията са определени специални разпоредби със специфични правила и нормативи за застрояване, касаещи териториите с наличие на недвижими културни ценности, в резултат на което те са със специален режим на устройство и контрол. Той напомни, че с промените в Закона за културното наследство от 2016 година са увеличени правомощията на общините да участват в опазването и развитието на културните ценности. Трябва да се обмисли как да бъдат обвързани с финансов ресурс, защото финансовото обезпечаване е най-важното условие, за да могат те да се прилагат ефективно, подчерта Николай Нанков.

Министърът съобщи, че се планира премахване на облекченията за проектиране и реконструкция на сградите паметници на културата. В момента такива са предвидени по отношение на сеизмичните норми, но те трябва да се прецизират, така че да се опазят сградите и да се осигури безопасността на хората, подчерта той.

Според министъра в законодателството трябва да бъдат предвидени и по-категорични административно-наказателни санкции за безотговорни собственици. Трябва да се създаде адекватен работещ механизъм за налагане на по-строги административно-наказателни мерки, подчерта той.
Един от инструментите, които Министерството на регионалното развитие и благоустройството управлява, насочен към експонирането, опазването, социализирането и ефективното поддържане на културното наследство, е Оперативна програма „Региони в растеж". В предходния програмен период се развиха добри практики и редица проекти, които допринесоха за устойчивото и дългосрочно развитие на културното наследство. Ще продължим тази практика и през настоящия, както и чрез Фонда на фондовете, информира министър Нанков.

С форума се поставя началото на Национална асоциация за развитие на историческите зони в България. Целта на инициатива на Столична община и вестник „24 часа" е да имаме обновени исторически центрове, възстановено архитектурно и културно-историческо наследство, модерен и европейски вид на градовете и по-високо качество на живот на гражданите.