/КРОСС/ Харта за създаване на Национална асоциация за развитие на историческите зони в България подписаха в Софийската градска художествена галерия. Документът бе ратифициран в края на форума "Историческите градове в България - опазване и развитие", съобщиха от Министерството на културата. Предстои разработване на национална програма за опазване и развитие на сгради в исторически зони и нормативни промени.
Пръв подпис положи министърът на културата Боил Банов, като документът е подписан и от кметовете на градовете - учредители София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Велико Търново, Габрово, Несебър и Копривщица. Предвидена е възможност за присъединяване в бъдеще на други градове, които приемат нейните принципи и отговарят на условията за членство в устава.
В Хартата страните декларират, че културното наследство на нашите градове е част от световното богатство. В историческите ни зони се преплитат ценности от много култури и цивилизации, съжителстват храмове на различни религии. Съхраняването, опазването и социализирането на археологическите, архитектурните и историческите ценности на нашите градове е приоритет и съвместните действия за развитие на историческите зони в градовете ни ще доведат до по-добри резултати, заявиха участниците в срещата.
С подписите си страните се ангажират да бъде учредена Национална асоциация за развитие на историческите зони в България. По време на срещата е планувано да бъдат предложени законодателни промени.
С тях да стимулират опазването и развитието на градските исторически зони, да повишат интереса на собствениците на имоти в градските исторически зони да обновят сградите си, да насърчат бизнеса да инвестира в обновяване на сгради в историческите зони и да разширят възможностите на местната власт да участва активно в опазването и развитието на историческите зони.
След приемането на законодателните промени се предвижда да бъде разработен общ модел на специална политика на опазване и развитие на историческите зони, която да се прилага и ползва от местните власти.
Страните, подписали хартата, ще работят за създаване на Национална програма за опазване и развитие на сгради в исторически зони и ще си сътрудничат със сродни обединения на градовете с исторически зони в Европа с цел проучване на опита и добрите практики, които могат да бъдат приложени в България.
Припомняме, преди 2 месеца общинарите в Копривщица бяха приели градът вече да няма статут на архитектурно-исторически резерват. Решението бе посрещнато с бурно обществено неодобрение, след което бе прегласувано.