Десет града подписаха харта да пазят историята си
Секция: КУЛТУРА
02 Юни 2017 16:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Десет града подписаха харта да пазят историята си

/КРОСС/ Харта за създаване на Национална асоциация за развитие на историческите зони в България подписаха в Софийската градска художествена галерия. Документът бе ратифициран в края на форума "Историческите градове в България - опазване и развитие", съобщиха от Министерството на културата. Предстои разработване на национална програма за опазване и развитие на сгради в исторически зони и нормативни промени.

Пръв подпис положи министърът на културата Боил Банов, като документът е подписан и от кметовете на градовете - учредители София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Велико Търново, Габрово, Несебър и Копривщица. Предвидена е възможност за присъединяване в бъдеще на други градове, които приемат нейните принципи и отговарят на условията за членство в устава.

В Хартата страните декларират, че културното наследство на нашите градове е част от световното богатство. В историческите ни зони се преплитат ценности от много култури и цивилизации, съжителстват храмове на различни религии. Съхраняването, опазването и социализирането на археологическите, архитектурните и историческите ценности на нашите градове е приоритет и съвместните действия за развитие на историческите зони в градовете ни ще доведат до по-добри резултати, заявиха участниците в срещата.

С подписите си страните се ангажират да бъде учредена Национална асоциация за развитие на историческите зони в България. По време на срещата е планувано да бъдат предложени законодателни промени.

С тях да стимулират опазването и развитието на градските исторически зони, да повишат интереса на собствениците на имоти в градските исторически зони да обновят сградите си, да насърчат бизнеса да инвестира в обновяване на сгради в историческите зони и да разширят възможностите на местната власт да участва активно в опазването и развитието на историческите зони.

След приемането на законодателните промени се предвижда да бъде разработен общ модел на специална политика на опазване и развитие на историческите зони, която да се прилага и ползва от местните власти.

Страните, подписали хартата, ще работят за създаване на Национална програма за опазване и развитие на сгради в исторически зони и ще си сътрудничат със сродни обединения на градовете с исторически зони в Европа с цел проучване на опита и добрите практики, които могат да бъдат приложени в България.

Припомняме, преди 2 месеца общинарите в Копривщица бяха приели градът вече да няма статут на архитектурно-исторически резерват. Решението бе посрещнато с бурно обществено неодобрение, след което бе прегласувано.