Шуменските арменци издигнаха паметник на признателността
Секция: КУЛТУРА
03 Юни 2017 16:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Шуменските арменци издигнаха паметник на признателността

/КРОСС/ Паметник на приятелството и признателността на шуменските арменци към България и българския народ откриха в областния град, предава БНР.  

Инициативата за изграждането на монумента е на църковното настоятелство на арменската апостолическа църква "Света Богородица" в Шумен, а основен дарител е почетният гражданин на Шумен Кеворк Кесоян, който присъства на откриването му.

"Бихме искали със знака, който поставяме днес, да изразим своята признателност и благодарност, да оставим след себе си спомен за поколенията и за всички граждани на Шумен - един паметник, символ на приятелството, признателността и верността на шуменските арменци към България</span>, гласи посланието на шуменските арменци."

Паметникът е разположен на пешеходната алея на бул. "Славянски". Излят е от 600 кг бронз и е висок 3 метра. Представлява подвижен параклис, установил се на шуменска земя. В основата са колела от волска каруца и котва, по-нагоре е Евангелието на български и арменски език, в средата има голям кръст, а най-горе е птицата феникс.

Междувременно в Сливен бе осветен мемориален каменен кръст в памет на жертвите на геноцида над арменския народ. Мемориалният знак бе осветен от отец Храч Мурадян, духовен пастир на пловдивския арменски храм с благословията на архиерея на Арменската епархия в България - архимандрид Исахак Похосян.

Председателят на общоарменския благотворителен съюз - клон Сливен Ованес Хулян откри паметника. Кръстът-хачкар се издига в непосредствена близост до мястото, където е била съборената през 1973-а година арменска църква и закритото през 1961-а година арменско училище. Такива каменни кръстове са под закрилата на ЮНЕСКО и са сред символите на арменското християнство, изтъкна Ованес Хулян. Те се изработват в специална каменоделна в Армения.