/КРОСС/ Очаква се САЩ да сигнализират във вторник, че могат да се оттеглят от Съвета на ООН по човешките права, ако не се предприемат реформи и не се прекратят "антиизраелските предразсъдъци", съобщиха дипломати и активисти, цитирани от Ройтерс.
Посланикът на САЩ в ООН Ники Хейли, която е част от кабинета на президента Доналд Тръмп, заяви миналата седмица, че Вашингтон ще реши дали да се оттегли от Съвета на ООН по човешките права след приключване на триседмичната сесия в Женева в края на този месец.
При Тръмп Вашингтон наруши дългогодишна традиция във външната политика на САЩ, отказвайки се от многостранното сътрудничество. Решението на Тръмп да изтегли САЩ от Парижкото споразумение му навлече гнева на редица правителства по света.
Критичната позиция на съвета към Израел е основният казус, който може да принуди САЩ да се оттеглят.
Вашингтон бойкотира органа за период от 3 години при Джордж У. Буш. САЩ се върнаха в съвета при Барак Обама през 2009 г.
В материал за "Вашингтон пост" Хейли призова съвета да "прекрати практиката си погрешно да критикува Израел".
Още преди няколко месеца се разпространяваше информация, че САЩ обмислят оттегляне от съвета.
Според дипломати и активисти оттеглянето на САЩ ще бъде контрапродуктивно и може да доведе до "по-несправедливо атакуване на Израел в по-голяма степен".
news.bg