Едва през 2040-2050 г. ползите и разходите на България от членството в ЕС да се изравнят
Секция: ИКОНОМИКА
05 Юни 2017 17:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Едва през 2040-2050 г. ползите и разходите на България от членството в ЕС да се изравнят

/КРОСС/ Икономическите и финансови показатели на нашата страна в сравнение с останалите държави от Източна Европа са най-незадоволителни след 10 години членство в Европейския съюз.

Според анализа на БАН, представен на пресконференция, може да се очаква, ползите и разходите на България от членството в Европейския съюз (ЕС) да се изравнят някъде към 2040-2050 година.

Въпреки това Годишният доклад за икономическото развитие и политики в България, посветен на първите 10 години от членството в ЕС, на БАН прави извод, че членството на България в съюза да бъде запазено, пише Money.bg.

"Когато говорим за ползите, трябва да говорим и за цената, която сме платили. В резултат големите очаквания за рязко подобрение за живота след присъединяването не се потвърдиха. Причините за това са много", коментира професор Иван Ангелов.

По неговите думи България е спечелила от присъединяването по отношение на възможностите за прилагане на европейските закони и правила за ускорено догонващо икономическо развитие.

Повече са възможностите за получаване на трансфери от българите в чужбина, а за миналата година те са достигнали 1,700 милиарда лева. Откриха се още възможности за пътуване, работа и образование в Европа. Икономистите от БАН отчитат и изграденото по-голямо доверие към страната като цяло.

По отношение на разходите, произлезли от членството в съюза, от БАН припомнят голямата тежест на преждевременното извеждане от експлоатация на ядрените блокове на АЕЦ "Козлодуй", като тук прибавят и вложенията в заместващи мощности за около 10-12 милиарда евро, и ограничаването на национален суверинитет, произтичащо от това.

По време на представянето на доклада проф. Ангелов напомни и за солидната годишна членска вноска, достигнала 1 милиард лева за 2016 г.

Като пречка пред българската икономика от БАН виждат ниската конкурентоспособност в комбинация с отварянето на границите за търговия в съответствие с политиката на ЕС и на Световната търговска организация.

"Преждевременното откриване на нашите граници за внос и износ, преди да сме станали конкурентоспособни и без никаква протекция, доведе до огромни загуби. Само при три от важните продукти ние сме запазили или дори леко сме увеличили производството - електроенергия, пшеница и царевица", смята експертът.

"Приказките, че свободната търговия била изгодна и за бедни, и за богати, не е вярна. Тя е изгодна за еднакво конкурентни страни, защото една наша фирма на 10-15 години не може да се конкурира с чуждестранна на 100 години", допълни проф. Ангелов.