/КРОСС/ 6000 петокласници се явят на външно оценяване по география и икономика. То ще се проведе в 215 училища от всички региони на страната, избрани на случаен принцип.
Изпитът започва в 10.00 ч. за учениците от първа смяна и в 13.00 ч. за тези, които са на училище следобед. Продължителността е 50 минути и е съобразена с възрастовите особености на децата. Тестът включва 25 задачи, от които 18 са с избираем отговор и седем със свободен, съобщават от МОН.
Основната цел на външното оценяване е да се установи какви знания са усвоили учениците, дали разбират материала и дали могат да приложат наученото. Друга цел е мониторинг на образователния процес, за да бъдат приложени мерки за подобряване качеството на образованието.
На база резултатите от външното оценяване МОН ще направи анализ до каква степен децата покриват очакванията от обучението по география и икономика, определени в новата учебна програма за пети клас. Няма да се правят съпоставки на ниво регион, училище, отделен клас или ученик.
Децата няма да получават текущи оценки, които да бъдат вписани в бележниците им. Анализът на резултатите ще има за цел да разкрие връзката между обема на учебното съдържание и образователните изисквания на новата учебна програма.
В 55-то училище в препитването участваха 51 деца. От Асоциацията на професионалните географи обещаха да направят резултатите от препитването публични. Идеята да има такова препитване е още от месец януари 2016-а. Тогава на протест географи заявиха, че по новите програми часовете по география са недостатъчни, а учебникът за 5-ти клас е претъпкан с информация. От министерството обещаваха тест. Родители и деца се оплакаха, че не са били уведомени и че това е поредното натоварване и то в края на учебната година.
За континента Африка и Антарктида бяха раздадени притурки, от където можеха да четат. Да се надяваме догодина да има вече нови учебници за не само за пети, но и за шести клас, защото доста трудничко беше. Трябваше от няколко урока да се прави един урок. Според мен трябва да се увеличат часовете по география, защото това е един от основните предмети, коментира Красимира Атанасова, учител по география в 55-то СУ.