Евростат: България харчи пари за отбрана на средноевропейско ниво
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Юни 2017 08:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Евростат: България харчи пари за отбрана на средноевропейско ниво

/КРОСС/ България е похарчила за отбрана 632 млн. евро, което е 1,4 на сто от БВП на страната и сумата е равностойна на средноевропейските средства за отбрана на държавите от Европейския съюз, които са 200 млрд. евро и съставляват също 1,4 на сто от БВП на Евросъюза, сочат данни от анализ на Евростат за отделените средства в ЕС за отбрана през 2015 г.

Според официални данни на Министерството на отбраната, заделяните средства за отбрана в страната значително са спаднали през последните 20 години. Парите по това перо през 2007 г. са били 2,3 на сто от БВП, а през 2014 г. - 1,35 на сто от БВП. За петгодишния период /2010-2015 г./ тази негативна тенденция е продължила, като най-висок процент разходи за отбрана е бил заделен през 2010 г. - 1,72 на сто.

В анализа на Евростат се отчита също, че в Гърция, въпреки финансовата криза, са били заделени приблизително 8 пъти повече средства за отбрана, или около 4,8 млрд. евро, което е около 2,7 на сто от БВП на южната ни съседка. Посочва също, че дори в една малка страна като Естония с близо 1,3 млн. души население, са били заделени около 2 на сто от БВП на страната за отбрана или повече от 380 млн. евро.

Според данните на европейската статистика - 13 страни-членки на НАТО са заделяли през 2015 г. между 1 и 1,5 процента от БВП за отбрана - Албания, България, Хърватия, Дания, Германия, Латвия, Литва, Холандия, Норвегия, Португалия, Румъния, Словакия и Канада.

Страни, които са заделяли средства за отбрана под 1% за този период, са били Белгия, Чехия, Унгария, Италия, Люксембург, Словения, Испания и Ирландия. В някои от тези страни обаче, реалните средства за отбрана са били много повече, отколкото в България, например: Белгия - 3,4 млрд. евро /0,8 на сто от БВП/, Чехия - 1,5 млрд. евро /0,9 на сто от БВП/, Ирландия - 900 млн. евро /0,4 на сто от БВП/ и др.