Среща на ДАЗД в област Силистра
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Юни 2017 13:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Среща на ДАЗД в област Силистра

/КРОСС/ В Областна администрация Силистра час преди съвместната среща на ръководството на Държавна агенция за закрила на детето с председател Офелия Кънева, която е начело на единствения специализиран орган на Министерския съвет за управление, координация и контрол, с представители на различни организации от област Силистра бе проведен брифинг с медиите с участието още на Галя Атанасова и Александър Жеков, също представители на Агенцията, открит от зам. областния управител Стоян Бонев.

За да стане ясно, че цел на форума е участващите в него да бъдат запознати с приоритетите на ДАЗД за 2017 г. на органите по закрила на местно равнище; неправителствените структури и организациите, работещи с деца; местните администрации; доставчиците на социалните услуги; представителите на бизнес, а и на самите детски представители.

Поредицата от регионални срещи е със съществена роля за изграждане както на трайни взаимоотношения, така и за установяване на ползотворно партньорство между органите на местно и централно ниво. „Идваме да чуем какво реално се случва със закрилата на детето в област Силистра, за да бъдем още по-конкретни в очакваната подкрепа от страна на ДАЗД, в дългосрочен план - адекватни и акуратни в методическите указания и в контролна дейност", заяви г-жа Кънева.

Чрез председателя на ДАЗД става координацията по темата за закрилата на детето в България на 7 министерства, всички местни власти, дирекциите за социално подпомагане и др. институции. Агенцията е и българската контактна точка в международен план по отношение на политиките за деца в ООН, СЕ, ЕК и междуконтиненталните обединения.

Наблюденията показват, че във всички региони проблемите са сходни, но практиките са различни, което изисква нееднакви решения. По тази причина през 2017 г. работата е подчинена на развитие на политиките на регионална основа - чрез световната практика, но посредством българска практика и местен профил.

Кои са актуалните три приоритета: в името на равнопоставеността - разгръщане на политиките за деца към всички деца, а не само към децата в риск, както беше през последните години; изграждане на политика с прякото участие на професионалистите (миналата година в Алфатар бе първата среща с подобно съдържание, целяща нов прочит на методическите указания); утвърждаване на модел на детско участие, предвид съществуването на различни практики в това отношение.

През м. ноември т.г. България се очаква да бъде домакин на първия по рода си евроазиатски форум с участието на по едно дете от всяка страна, за да има развитие и на тази тема. Също за пръв път тази година ДАЗД издаде уникален национален календар във вид на постер, дълъг 4,5 м, на който са изписани над 2 700 събития, посветени в цялата страна на Деня на детето под мотото „Всеки ден е ден на детето".

На пресконференцията бяха развити и други теми, осветлени чрез статистика: в момента в националния регистър на осиновяванията има вписани 1 500 деца, половината от които са с увреждания, а в България нямаме система за подкрепа на семейства с деца с увреждания. 90% от децата са над 2 г. В същото време има 3 500 семейства, желаещи да осиновят дете.

В рамките на една година е направено изследване с проблеми на 200 българчета, родени в чужбина (в 30 страни), като в 25 от случаите са били необходими незабавни мерки, а за 28 деца в 10 държави е приложена мярката репатрация, т.е. връщане в родината. Все по-актуална е темата и за киберсигурността на българските деца, които са особено активни в интернет.

И още полезна информация: от 1 300 изследвани случая само в два от тях са налагани глоби на родителите; направена е проверка на 100 медицински практики; констатирано е, че само 7 са случаите, в които лекари са съобщили за насилие над деца - по въпроса е работено няколко месеца и вече за първото тримесечие на 2017 г. случаите са 25.

Пак според данните: в края на настоящата учебна година 47% от първокласниците в страната са с майчин език, различен от българския. Два пъти повече са предвидените планови проверки, като от 4-те две са вече факт.