Момчил Неков: Развиването на умения трябва да е споделена отговорност между бизнеса и образователните институции
Секция: ПОЛИТИКА
08 Юни 2017 14:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Момчил Неков: Развиването на умения трябва да е споделена отговорност между бизнеса и образователните институции

/КРОСС/ „Днес, работодателите търсят хора, които имат така наречените хоризонтални умения. Това включва способността за адаптиране в динамична работна среда, предприемачески дух и лидерски качества" заяви Момчил Неков по време на конференциятa „От какви умения ще се нуждаем за професиите на бъдещето?", която се проведе в Европейския парламент. Неков беше домакин на дискусията, в която участваха работодатели, експерти и политици.

Придобиването на минимален набор от умения като мачемаическа и езикова грамотност не е достатъчно на младите хора, за да си намерят добра работа. Предложената от Еврокомисията „Нова европейска програма за умения" се фокусира именно върху това, че в ЕС има 70 милиона души, които не умеят да си служат с нови технологии  и са минимално грамотни.

Момчил Неков, който бе излъчен за докладчик по темата от комисията по образование и култруа на Европейския парламент, смята, че пакетът от мерки на ЕК  следва да гарантира, че всеки млад човек трябва да има възможности за трупане на умения и професионално развитие, а не просто да бъде грамотен.

Българският евродепутат обърна внимание на факта, че работодателите искат служителите им да притежават меки умения като работа в екип и комуникативност, докато в същото време само 25 % от тях предлагат възможности за чиракуване  в своите компании. Според Неков развиването на умения трябва да е споделена отговорност между бизнеса и образователните институции.

Статистиката показва, че 40% от работодателите не могат да намерят хора с необходимите им умения.  77% от изпълнителните директори пък са загрижени, че недостигът на ключови умения в служителите може да навреди на растежа им.

Повече информация за Новата европейска програма за умения можете да намерите тук.