/КРОСС/ "Последните изменения в Закона за движение по пътищата значително ще намалят катастрофите, но е необходим нов вариант с ясни регламентации". Това каза за Радио „Фокус" Алекси Стратиев, експерт по пътна безопасност и бивш директор на КАТ.
По думите му крайната мярка, до която прибягна МВР с отнемане на книжката за неизплатени глоби, е ефективна до някаква степен, като така се повишава и събираемостта на задълженията. „Мисля, че е сериозна мярка, тъй като предстоят много пътувания, както в страната, така и в чужбина. Тези, които не са си платили глобата, изпадат в една рискова ситуация да им бъде отнето свидетелството по време на път, което би осуетило тяхната почивка. Така че, нека всички онези, които знаят, че дължат глоби да бъдат така добри да ги изплатят своевременно, за да не се случват неприятни неща", съветва Стратиев.
Той обърна внимание, че през лятото пътят е сух, а времето приятно, което предразполага водачите много често да превишават скоростта, с която трябва да се съобразят в конкретния участък. "Скоростта е определяща за повишаването на ПТП, а спазването на правилата може да предпази от появата им", подчерта експертът.
Относно разкритите корупционни практики в ДАИ Алекси Стратиев отбеляза, че има логика в това държавата да носи сама отговорността за провеждането на шофьорските изпити, но практиката в ЕС е те да се осъществяват от частни школо, върху които държавата да осъществява контрол. "Това е и посоката, в която трябва да се работи и да се почерпи опит", добави още експертът.