Над 130 ентеровируса дебнат през лятото
Секция: Здраве
13 Юни 2017 14:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Над 130 ентеровируса дебнат през лятото

/КРОСС/ Над 130 ентеровируса ни дебнат през лятото. Бъдете внимателни с личната хигиена, мийте си ръцете. Ентереровирусите са изключително устойчиви в околната среда предупреди вирусологът акад. Ангел Гълъбов. Затова най-важна е личната хигиена и щателното миене на ръцете със сапун, съобщава news.bg.

Ентеровирусите са основните причинители на летния грип и стомашно-чревните разстройства. Усложненията от тях са свързани с някои менингити, миокардити и инсулинзависим диабет.

Акад. Гълъбов разясни, че ентеровирусите са близки по устойчивост на бактериалните спори и се задържат, както в повърхностите, така и във водите. Дезинфектантите не ги повлияват. Устойчиви са. В САЩ има разработени вирусо-асептични сапуни. Други техни преносители са мухите и кърлежите, предупреди акад. Гълъбов. Затова трябва да сме особено внимателни и към местата за отдих в парковете и градинките. Заболяванията са през целия сезон - юли, август, септември.

Голямо внимание е необходимо и към местата за приготвяне на храна - плотовете в къщи и в ресторантите. Особено опасни са плажовете, където се разнасят разни храни и не е изключено по тях да има ентеровируси. Специалистът съветва да се следи за добре дезинфекцирани и затворени тоалетни. Ентеровирусите се размножават в тънките черва на човек, но имат и способността да проникват в кръвния поток и да причиняват заболявания.

Втората им особеност е, че над 80 на сто от причиняваните от тях инфекции, са без симптоми. "Това е голям проблем за епидемиолозите, тъй като тези хора, които са заразени с ентеровируси - нямат клинични оплаквания", изтъкна той. Реално те са преносители на вирусите и са опасни, главно за децата.

Разпространението им се свързва с мръсните ръце, недостатъчните грижи за чистотата, където се приготвя храната. От ентеровирусите най-известният е този причинител на детския паралич. Освен това ентеровирусите могат да се комбинират с други сродни вируси и да причиняват инфекции. Ентеровирусите остават в облегалките на трамваите и превозните средства, има ги във водите, устойчиви са и по принцип имат афинитет към нервните клетки, към невроните. Причиняват и асептични менингити. Акад. Гълъбов предупреди, че през лятото, особено в Южното Черноморие трябва да се внимава и с ухапванията от малки комари - папатаци, причиняващи треска - протичаща с температура и зачервени очи.

"Трябва да бъдем особено внимателни, особено в детските колективи", каза още акад. Гълъбов.