Николай Цонков с две питания към министрите Каракачанов и Захариева
Секция: ПОЛИТИКА
13 Юни 2017 14:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Николай Цонков с две питания към министрите Каракачанов и Захариева

/КРОСС/ Народният представител от парламентарната група на "БСП за България" Николай Цонков внесе две питания до вицепремиерите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов.

Въпросът, който депутатът от групата на социалистите постави към заместник-министър председателя по правосъдната реформа и министър на външните работи е свързан с констатации в доклад на тема: "Анализ на органите по превенция и противодействие на корупцията в Република България" на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност.

"Този доклад констатира, че има липса на капацитет и координация на органите срещу корупцията и размити отговорности, обясни Николай Цонков. - Освен това в него се твърди, че има наличие на "недостатъчно независими" органи. Затова очаквам отговор от вицепремиера по правосъдната реформа какви мерки ще предприеме във връзка с борбата с корупцията".

Второто питане, отправено към заместник-министър председателя по обществения ред и сигурността Красимир Каракачанов, е за планирането и провеждането на обучение и подготовка на резервисти от Министерството на отбраната.

"През последните години в българската армия стои с особена тревожност въпроса с некомплекна с личен състав, както и сериозно застаряване на ресурсите от запасни, необходими за комплектуването на военновременните формирования", пише в питането на Николай Цонков до министъра на отбраната Красимир Каракачанов. - На основание чл. 57, 58 и 59 от Закона за резерва на въоръжените сили Министерството на отбраната на Република България планира и провежда курсове с български граждани, изявили желание да получат военна подготовка. В тази връзка бих искал да задам три въпроса. На каква основа се планира обучението, колко души са обучени, къде и каква военна подготовка са получили и какъв обем финансови средства са изразходвани от МО за обучението им? Колко от обучените (брой и процент) са сключили договор за военна служба или са получили мобилизационно назначение във военновременните формирования на въоръжените сили? И дали министър Каракачанов счита, че така провежданата военна подготовка в Единния учебен център на БА, военните училища и цивилните ВУЗ допринася за подобряване комплектуването мирновременния състав на БА и резерва на въоръжените сили с личен състав?".