/КРОСС/ Колко и кои училища в страната са застрашени от закриване заради намаляване на броя на учениците след отпадането на осмия клас в основното образование? Този въпрос задава народният представител от Парламентарната група на Коалиция "БСП за България" Ирена Анастасова към министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в официално питане.
"Със Закона за предучилищно и училищно образование се въведоха промени в структурата на българското образование, според които основно образование се завършва в седми клас, обясни Ирена Анастасова. - Това се отразява пряко върху училищната мрежа в страната и особено върху училищата в малките населени места. Затова настоявам за ясен и конкретен отговор от министър Красимир Вълчев за това колко и кои училища са застрашени от закриване заради намалелия брой ученици и свързания с това недостиг на финансови средства".
Отговори на още три въпроса очаква Ирена Анастасова от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Първият от тях е свързан с писмо (изх. №9105-178/22.05.2017 г.) от главния секретар на Министерството на образованието и науката Албена Михайлова, изпратено до всички училища и детски градини. То засяга събиране на информация за образователното ниво и трудовата заетост на родителите на децата от детските градини и на учениците от специализираните и неспециализираните училища.
"Настоявам министър Вълчев да обясни какво налага попълването на исканата информация в модул "Институции" от НЕИСПУО в посочените срокове и кое гарантира достоверността на исканата информация и съобразени ли са изискванията в цитираното писмо със Закона за защита на личните данни", пише в питането си експертът по образование от групата на социалистите в Парламента.
Ирена Анастасова, заедно с народните представители от "БСП за България" Донка Симеонова и Веска Минчева, поставя и въпроса за резултатите от действието на Наредбата за приобщаващото образование (приета с ПМС №286 от 4.11.2016 г. и обновена - ДВ, бр. 89 от 11.11.2016 г.). С тази наредба се определя държавният образователен стандарт за приобщаващо образование.
"Тя действа в системата на средното образование вече седем месеца, обясни Ирена Анастасова. - По тази причина настояваме да получим информация за това какви изводи правят в Министерството на образованието и науката относно постигането на целите, заложени при нейното създаване и свързани с осигуряване на приобщаващо образование на децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование. Както и за дейността на институциите в тази система за предоставяне на подкрепа за личностно развитие на децата и учениците".
В четвъртия си въпрос към министъра на образованието Ирена Анастасова настоява да получи информация за основните изводи от извършената "Оценка на системата от помощни училища с оглед на необходимостта от оптимизацията й". "Тя беше направена съгласно договор от 19.01.2017 г. между МОН и Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения, обясни народният представител от групата на социалистите. - Аналитичният доклад трябва да е предоставен в МОН не по-късно от 30.04.2017 г. Освен информация за основните изводи от Оценката, настоявам и да ми бъде предоставен аналитичния доклад и съпътстващата го информация".