/КРОСС/ Управителният съвет на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ (НАРСМП) излезе с протестна декларация относно зачестилите случаи на агресия спрямо спешни екипи.
Спешните медици недоволстват срещу липсата на адекватни мерки за гарантиране на безопасността им от страна на държавата. Те подчертаха, че не се чувстват сигурни нито в мобилните екипи и спешните кабинети във филиалите за спешна медицинска помощ (ФСМП), нито в спешните отделения на болниците.
Само за последния месец има регистрирани 4 нападения срещу спешни медици - в Дулово, Несебър, Роман и Калояново.
"Спрете насилието над спешни екипи, докато все още ни има", категорични са лекарите.
В протестната декларация се пита какво се е случило с преценката на риска и безопасността на над 300 мобилни спешни екипи и придружаването им от полиция при опасност. Спешните медици посочват и че обещаните паник бутони всъщност ги няма - нито в мобилните екипи и в спешните кабинети на ФСМП, нито в спешните отделения на болниците.
УС на НАРСМП настоява спешните медици незабавно да получат адекватна защита от агресията на недобросъвестни пациенти и техни близки. Според тях напрежението между пациенти и лекари ескалира и това може да застраши пряко живота както на медиците, така и на пациентите.
Спешните медици настояват още държавата да "влезе в ролята си, да се спре безотговорното и нехайно поведение от страна на институциите". Те призоваха всички пациенти да се отнасят с уважение и довери към лекарите.
Ето какво гласи декларацията:
"Протестираме срещу проявите на насилие над спешни медицински екипи! Протестираме срещу липсата на адекватни мерки за гарантиране на безопасността ни от страна на държавата! Заявяваме, че не се чувстваме в безопасност нито в мобилните екипи, нито в спешните кабинети във ФСМП, нито в спешните отделения на болниците. За последния месец имаше 4 нападения над нас във ФСМП Дулово (ЦСМП Силистра), ФСМП Несебър (ЦСМП Бургас), ФСМП Роман (ЦСМП Враца) и ФСМП Калояново (ЦСМП Пловдив).
Спрете насилието над спешни екипи, докато все още ни има!
Какво се случи с поетите ангажименти от държавата в приетата през 2014 г. Концепция за развитие на спешната медицинска помощ 2014-2020 г.? Докога спешните отделения в 37 болници в страната ще вегетират без нормативна уредба, визираща организацията им на работа? Какво се случи с преценката на риска и безопасността на над 300 мобилни спешни екипи и придружаването им от полиция при опасност? Къде са обещаните паник бутони в мобилните екипи, спешните кабинети на ФСМП и в спешните отделения на болниците? Къде е ефективната и бърза комуникация на спешните медицински екипи с полицията в случай на агресия?
Ние се борим за живота на пациентите си по пътищата и спешните кабинети, рискувайки собствения си живот и пренебрегвайки собственото си здраве и безопасност. Никога и на никого не сме отказвали помощ, независимо от нерешените проблеми в организацията на работа, остарялата материално-техническа база, тесните спешни кабинети и отделения. Кога и как държавата ще предприеме необходимите мерки за гарантиране на безопасността и живота ни при изпълнение на служебните ни задължения?"
Към протеста се присъедини и пациентската организация „Заедно с теб", от която написаха:
"Пациентски организации „Заедно с теб" изискваме НЕЗАБАВНА ЗАЩИТА на българските лекари от агресията на недобросъвестни пациенти и техни близки.
Настояваме държавата спешно да влезе в ролята си, да се спре безотговорното и нехайно поведение от страна на институциите.
Ние задаваме един единствен въпрос многократно: „Къде е държавата да защити спешните медици?"
Напрежението между пациенти и лекари ескалира и това освен, че застрашава пряко живота на медиците, е опасно и за здравено на пациентите когато липсва доверие и спокойствие в системата.
Призоваваме нашите пациенти да запазят уважение и доверие към лекуващите ни лекари!"