/КРОСС/ Журналистката на „Стандарт" Оля Ал-Ахмед влезе в Топ 3 на световната класация по четене на стихотворения на великия руски поет Алексъндър Сергеевич Пушкин. Колежката ни бе удостоена с почетна грамота и благодарствено писмо от Председателя на „Россотрудничесто" в Москва г-жа Любов Глебова, които й бяха връчени от директора на Руския културно-информационен център у нас Павел Журавльов.
Инициативата под надслов „Да прочетем Пушкин" е на Федералната агенция „Россотрудничество" и се проведе в 80 страни. По регламент участниците трябваше да прочетат известно стихотворение на руския гений задължително на руски език. Рожденият ден на Пушкин 6 юни е обявен официално за Ден на руския език в света. В проекта взеха участие хора от най-различни националности и професии, които на глас рецитираха негови произведения. Артисти и учени, музиканти, журналисти, космонавти и просто студенти - всички тях ги обедини любовта към руския език и руската поезия. От България в акцията се включиха колежката ни Оля Ал-Ахмед със стихотворението „Я помню чудное мгновение", певицата и актрисата Грета Ганчева, първият български космонавт Георги Иванов, актьорът Теодор Софрониев, професор Аксиния Джерова, актрисата Милена Червенкова и преподавателката Зоя Кузманова.
Оля Ал-Ахмед прочете на блестящ руски език избраното произведение пред паметника на великия поет в София и се нареди в Топ 3 с най-известните личности като негово кралско величие принц Майкъл оф Кент, внук на Крал Джордж Пети и първи братовчед на кралицата и популярния руски актьор и водещ Дмитрий Нагиев. Негово величие принц принц Майкъл оф Кент е прочел стихотворението на А.С. Пушкин „Птичка" (1823). В световната акция е участвала и самата праправнучка на по-малкия брат на Пушкин - Лев , солистка на Москвоската филхармония - Наталия Павлова, която твърди, „че нейният прародител и помагал във всичко". Звездата от Евровизия певецът Дима Билан също е сред участниците, както и небезизвестните холивудски звезди - американският актьор Питър фон Берг и поета и драматург Джулиан Херни Лоънфелд, които се включиха директно от Вашингтон. Рецитирането на стиховете на великия Пушкин не бе състезание в буквалния смисъл на тази дума, а по-скоро естетическо удоволствие и стремеж да се сподели пред света красотата на руската литература. България се представи достойно и в тази интересна световна културна изява.