Предлаганата от БСП избирателна система отговаря на очакванията на хората
Секция: Анализи
25 Юни 2017 14:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Предлаганата от БСП избирателна система отговаря на очакванията на хората

/КРОСС/ Законопроектът на БСП за смесена избирателна система отговаря по разумен начин на очакванията на голяма част от хората за мажоритарен елемент. Това каза в интервю за агенция „Фокус" политологът проф. Александър Маринов за предложението на БСП за въвеждане на смесена избирателна система, заложено в промените в Изборния кодекс.

Според проф. Маринов законопроектът за изменение и допълнение на Изборния кодекс на БСП отговаря по по-разумен начин, отколкото проекта на ГЕРБ за чиста мажоритарна система.

„Хората се интересуват не от технологията, а от крайния резултат, до който ще доведе една такава система", коментира проф. Маринов.

Той прогнозира, че ще има разделение между партиите.

„Има партии, за които внасянето на мажоритарен елемент, дори в такъв междинен и умерен вариант, е неблагоприятно, тъй като най-вероятно те няма да могат или много трудно ще спечелят мажоритарни места. Между партиите ще има разделение, тъй като тази система в някаква степен, макар и не толкова драстично като чистата мажоритарна система, ще фаворизира големите и по-силните партии. Тук искам да подчертая, че никой не може да каже коя ще е най-голямата партия след 2,5 или 10 години. Не бива да се разсъждава така конюнктурно, че тези, които сега са най-големи и значи те винаги ще печелят от нея", коментира проф. Маринов.

По думите му разделение има в обществото и на други принципи.

„Затова казах, че препъни камъкът е районирането. Изборната география не е само въпрос на политически изгоди и интереси. Има много други проблеми, които са свързани с политическото представителство, с управлението на отделните региони, с отдавна сложили се отношения между различни градове и общини", посочи политологът.

Според него, когато се изработва такава голяма промяна в изборното законодателство, е необходимо да се проведе пълноценна, търпелива, добронамерена дискусия.

„Единственият начин да се изгладят поне една значителна част от различията е да бъдат чути различните аргументи и да се намерят по-добри, по-взаимноприемливи решения. Така могат да се преодолеят голяма част от различията, с което не искам да кажа, че е възможно да няма такива. Все някой ще е недоволен било с основание, било без основание", посочи още политологът.