/КРОСС/ Москва е разработила план за разрешаване на проблема на Корейския полуостров и е готова да го обсъди с други участници в преговорите. Това заяви във вторник заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Игор Моргулов.
„Разработихме и сме готови да обсъдим с партньорите набор от практически мерки, нещо като „пътна карта", крайната цел на която е създаването в Североизточна Азия механизъм за постигането на траен мир и едновременно с това решение на проблемите на полуострова, включително неговата денуклеаризация", поясни руският дипломат. Съгласно думите му, Москва, предприемайки подобна инициатива, действа в координация с Китай, обезпокоен от случващото се в региона, предава Фокус.
Документът включва поетапна схема на придвижване на страните към диалог без предварителни условия. Началото трябва да бъде поставено с „проява на взаимна сдържаност, без провокации един към друг, преговори за общите принципи на отношенията, както и ненападение, отказ от използване и заплашване със сила", отбеляза Моргулов. При това на Пхенян следва да бъдат представени гаранции за сигурност, което ще даде възможност на севернокорейския режим да се откаже от ядрената и ракетната си програма.
Моргулов обърна внимание на това, че проблемите на полуострова трябва да бъдат решение по мирен път, преди всичко - по този на диалог между главните антагонисти - САЩ и Северна Корея. Формално тези страни се намират в състояние на война - след конфликта от 1950-1953 г. те подписаха единствено споразумение за примирие. Всички последвали опити от страна на Пхенян да сключи мирен договор бяха отхвърлени от Вашингтон. В последно време военното напрежение между страните се изостри на фона на ядрените и ракетни изпитания на КНДР. САЩ изпратиха в Японско море самолетоносача „Карл Винсън", за да сплаши Пхенян, а по-късно в японското пристанище Йокосука бе завършен и ремонтът на друг самолетоносач - „Роналд Рейгън". В тази връзка Руската федерация изразява увереност, че военните провокации само влошават ситуацията на Корейския полуостров.
В началото на юни Съветът за сигурност на ООН единодушно прие резолюция, разширяваща санкциите срещу Северна Корея във връзка с продължаващите ракетни тестове. В списъка попаднаха няколко частни и четири юридически лица: ракетни войски, търговски фирми и банка. Последното изпитание Пхенян проведе на 9 юни, когато бяха тествани няколко крилати ракети. По-рано, на 29 май, бе извършено изпитание на ракети със система за прихващане на противника.
Моргулов обърна внимание, че Москва е против разширеното тълкуване на режима и „въвеждането от отделни държави на едностранни рестрикции, насочени към икономическо задушаване на КНДР".
Шестстранните преговори за денуклеаризацията на Корейския полуостров започнаха през август 2003 г. В тях взеха участие високопоставени дипломати от Руската федерация, Северна Корея, Южна Корея, САЩ, Китай и Япония. В резултат Пхенян не само замрази своята ядрена програма, но и пристъпи към демонтаж на реактора в експерименталния център Йонбьон. Въпреки това от 2008 г. насам диалогът де факто навлезе в задънена улица, след като САЩ и Северна Корея не се договориха за начините на проверка на представения от Пхенян списък на ядрени програми. Япония и Южна Корея пък се отказаха от изпълнението на своите задължения по доставка на гориво за севернокорейците в замяна на отказа на Пхенян от ядрената програма.