Фрапиращи разлики и в цените между аналогични продукти у нас и на Запад
Секция: ИКОНОМИКА
28 Юни 2017 15:09
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Фрапиращи разлики и в цените между аналогични продукти у нас и на Запад

/КРОСС/ Министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов е обезпокоен и от цените на храните в България в сравнение със същите в Австрия и Германия. На брифинг в Министерски съвет той коментира, че е направен ценови анализ на продуктите.

Както вече е известно изследване на 31 вида продукти от пет категории, закупени съответно в България, Австрия и Германия, показа, че наистина има разлики по отношение на съдържанието на предлаганите стоки у нас и на Запад.

Освен това от тези 31 продукта, 16 са със значително по-високи цени от тези в България.

По думите му най-фрапантна е разликата в закупени две детски пюрета - едното с 90% по-висока цена, а другото със 107%. Министърът бе категоричен, че това е изключително неприемливо, тъй като в пюретата са и с констатирано различно съдържание.

"По-високи цени в рамките на диапазон от 20% до 70% наблюдаваме и при млечните продукти - определени сирена и при шоколадови продукти от най-различно естество", посочи Порожанов.

Земеделският министър призна - "разликите в цените не са незначителни - не са в рамките на 5% или 10%, които биха се обяснили с някакви разходи по логистика, транспорт или нещо друго".

Още утре (29 юни) министърът на земеделието и храните ще покани представители на Комисията за защита на потребителите, заедно с федерациите за защита на потребителите, за да бъде обсъдена темата с по-високите цени, за да се види какво може да се предприеме.

Темата за двойния стандарт на храните ще бъде представена на следващото заседание на Съвета на министрите на 17-18 юли. Информацията ще бъде внесена Словакия и ще бъде подкрепена от страните от Вишеградската четворка, които участват в процеса по изследване.

"Информацията съдържа именно това безпокойство, което е установено и в другите страни-членки за различното съдържание на съставки в едни и същи храни", посочи Порожанов, цитиран от news.bg.

След като бъде внесена тази информация тя ще бъде адресирана до комисаря на потребителите, който следва да предприеме мерки за създаването на ред и режим за съставките на храните на единния европейски пазар.

Относно сравнителния анализ на съдържанието върху опаковката, резултатите у нас показват, че един и същи продукт в определени съдържания се различава на пазарите в Западна Европа, в Централна и Източна Европа.

Така при първия анализ на съдържанието имало седем продукта, в които има различно съдържание на съставките в тях. Органолептичният анализ на три от продуктите - вкус, консистенция и други параметри, сочи, че при три от продуктите се е появила определена разлика.

Основният анализ, който всъщност забавил МЗХГ е физико-химичният.

"Той имаше за цел да определи дали това, което е изписано като съдържание в своите пропорции и на опаковката отговаря на анализите. Анализите се правиха в пет лаборатории. Наложиха се допълнителни анализи във връзка с опасенията да няма допълнително съдържание на определени други заместители.

Физико-химичният анализ показва, че има отклонения. Всички отклонения са в рамките на допустимите, съгласно регламента от 2014 г. за качеството на храните. Около 20% имат определени различни съставки в някои от тях", посочи Порожанов.