/КРОСС/ „Народните представители от комисиите по външна политика и по европейските въпроси и контрол на европейските фондове се срещнаха с главния преговарящ на Европейския съюз за излизане на Великобритания от структурите на Общността Мишел Барние в парламента.
„Преговорите, които започнаха с Обединеното кралство за напускането на ЕС, са тема, която вълнува много граждани и не искам тези преговори да остават непрозрачни", каза пред журналисти след разговора Мишел Барние.
По думите му преговорите интересуват всички страни-членки на ЕС и всички трябва да участват в дискусията.
„Днес съм в София и ще продължа да посещавам всички столици, за да се срещна с организации на работодателите, на синдикатите, с представители на парламентите и на правителствата", обясни Мишел Барние.
„България ще има изключително важна роля да председателства Съвета на Европейския съюз в началото на следващата година и се надявам страната ви да ни помогне да постигнем успех", отбеляза Барние.
Той информира, че пред представителите на Народното събрание е казал, че ЕС има и много повече въпроси, които трябва да разрешава. Брекзит е важен, но всъщност ние трябва да говорим и по общата сигурност, и по правата на гражданите, и по емиграцията, посочи главният преговарящ пред журналисти.
„Знаем, че България трябва да се подготви и да носи отговорността по време на българското председателство по темата Брекзит и сме готови за това", заяви по време на срещата председателят на Комисията по външна политика Джема Грозданова.
Тя отбеляза, че за нас е важно да следим как вървят преговорите основно по правата на гражданите, защото над 70 000 български граждани живеят и работят във Великобритания.
Като председател на Комисията по външна политика мога да Ви уверя, че България приема т. нар. фазов подход в преговорите или правилото „нищо не е договорено, докато всичко не е договорено", подчерта Джема Грозданова.
Председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Кристиан Вигенин отбеляза, че възприетият от Мишел Барние прозрачен подход е много важен и е добър пример за работа и в други сфери на дейност на ЕС. Той подчерта, че в България въпросите за Брекзит сигурно са малко по-високо в дневния ред и много често се споменават както в парламента, така и обществото. По думите му българското председателство на Съвета на ЕС ще мине в някаква степен и под знака на дискусията за Брекзит, защото голяма част от работата по преговорите трябва да бъде приключена в този период.