Формират бюджета на Столична община по нов начин
Секция: ИКОНОМИКА
02 Юли 2017 10:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Формират бюджета на Столична община по нов начин

/КРОСС/ Бюджетът на Столична община ще се формира по нов начин. Вече има предложения, които излизат от специално сформираната, по предложение на Политическа група 5, работна група за промени в Наредбата за бюджета.

Досега се работеше на парче, отсега нататък ще се определят първо политиките, които ще бъдат финансирани. Около това решение се обедиха членовете на работната група.

Най-вероятно новостите ще влязат за обсъждане в постоянните комиси на СОС до 20 юли т. г.

Общинският съветник Симеон Славчев от ПГ5 обяснява, че работната група е свършила своята работа и е внесла предложенията за изменение в Наредбата. Основната промяна е, че в процеса на формиране и утвърждаване на бюджета ще участват активно всички заинтересовани страни.

Паралелно с това се постигнат няколко ефекта едновренно. На първо място всички общински съветници ще могат да участват активно при формирането на бюджета на София. Всяка една от ресорните комисии в Столичния общински съвет ще участва при определянето на политиките и дейностите в съответния ресор както при годишния бюджет, така и при 3-годишната бюджетна прогноза. По този начин ще могат да се планират всички дейности във всяка една секторна политика както в краткосрочен, така и дългосрочен план.

Освен това според Симеон Славчев ще се постигне и по-голяма прозрачност при разпределянето на парите в София. Гражданите ще могат да участват активно в процеса на формиране и обсъждане на бюджета на Столична община и реално ще могат да дават препоръки и мнение, които да се вземат предвид още в ранна фаза и да се отразят в бюджета. Чрез промените в Наредбата за условията и реда за съставяне, изпълнение и отчитане на бюджета на Столична община се осигурява на практика по-голяма прозрачност при съставянето, изпълнението и отчета на бюджета на София.

Така ще се осигури и приемственост във финансирането и реализирането на политиките в дългосрочен план. С промените всяка година ще се планират и извършват конкретни дейности във всички сектори - инфраструктура, транспорт, образование, здравеопазване и т. н.

Като пример инж. Славчев посочва ежегодното обсъждане, когато всички районни кметове искат да знаят колко улици ще ремонтират и настояват да им се заложат повече пари. Невъзможно е обаче да се планира тази дейност, защото никой не знае какво ще одобри СОС, бюджетът е рамка, която за съжаление не е разтеглива. С промените обаче, всеки районен кмет ще си дава приоритетите и така всяка година ще се финансира приоритетната секторна политика.

С новия начин на формиране на бюджета ще се постигне равномерно развитие на всички райони в София и партийната принадлежност на районните кметове няма да е определяща.