Три филма с българско участие бяха селектирани в надпреварата за наградата LUX на ЕП
Секция: КУЛТУРА
03 Юли 2017 11:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Три филма с българско участие бяха селектирани в надпреварата за наградата LUX на ЕП

/КРОСС/ Три филма с българско участие са сред десетте в надпреварата за награда LUX за 2017 г.

Филмите, които тази година се борят за кинонаградата LUX на Европейския парламент, бяха обявени на фестивала в Карлови Вари. Три заглавия са с българско участие.

Новото издание на филмовата награда LUX получи своя старт на кинофестивала в Карлови Вари, Чехия, на 2 юли, с обявяването на официалната селекция от 10 филма, които ще участват в надпреварата. От тях ще бъдат избрани три филма финалисти, които ще бъдат прожектирани в цяла Европа, а разходите за изготвяне на субтитри на официалните езици на ЕС - поети от Европейския парламент.

Филмите в изданието за 2017 г.

Десетте селектирани филма включват разнообразни жанрове - от политическа сатира до социално изследване - и описват различни характери и житейски ситуации. Три от филмите са свързани с България:

‒ „Слава" на режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов е българо-гръцка продукция, разказваща истинската история на кантонер, който открива голяма сума пари на релсите и ги предава на полицията;

‒ „Белгийският крал" (King of the Belgians) на Питър Бросен и Джесика Удуърт е копродукция на Белгия, Холандия и България. В тази измислена история белгийският крал се озовава в Турция в момент, в който част от Белгия обявява независимост. Тогава той решава да се завърне спешно в страната си, но поради липса на полети е принуден да прекоси Балканите;

‒ Действието във филма „Уестърн" (Western) на германската режисьорка Валеска Гризебах се развива в България, където са изпратени група германски строителни работници. Филмът е копродукция на Германия, България и Австрия.

Останалите номинирани филми са:

‒ „A Ciambra" на Джонас Карпиняно (Италия/Бразилия/САЩ/Франция/Германия/Швеция);

‒ „120 удара в минута" (120 Battements par minute) на Робин Кампийо (Франция);

‒ „Каменно сърце" (Hjartasteinn) на Гудмундур Арнар Гудмундсон (Исландия/Дания);

‒ „Sámi Blood" (Sameblod) на Amanda Kernell (Швеция/Дания/Норвегия);

‒ „Лято 1993" (Estiu 1993) на Карла Симон (Испания);

‒ „Последното семейство" (Ostatnia rodzina) на Ян Матушински (Полша);

‒ „Другата страна на надеждата" (Toivon Tuolla Puolen) на Аки Каурисмаки (Финландия/Германия).

Селекцията бе представена на 2 юли от Хелга Трюпел, заместник-председател на комисията по култура в ЕП, депутатите Мартина Длабайова (АЛДЕ, Чехия) и Богдан Вента (ЕНП, Полша) и координаторката на филмовата награда LUX Дорис Пак.

От тези филми ще бъдат определени трите филма финалисти, които ще бъдат прожектирани във всички страни от ЕС през есента в рамките на Филмовите дни на наградата LUX. Носителят на наградата LUX ще бъде определен от депутатите в ЕП, а церемонията по награждаване ще се проведе на 15 ноември по време на пленарното заседание в Страсбург.

Признанието на публиката за 2016 г.

На церемонията в Карлови Вари бе обявен и филмът от конкурса за 2016 г., получил най-много гласове от публиката в Европа. Това е комедията „Тони Ердман" на германската режисьорка Марен Аде, която по-рано спечели и гласовете на депутатите в ЕП.

Наградата LUX

Годишната филмова награда LUX е начин, по който Европейският парламент подкрепя създаването и разпространението на европейски филми, разпалването на дебат по социални и политически теми и утвърждаването на европейските ценности.