/КРОСС/ Служителите на МВР излязоха на Национален протест в столицата в деня на своя празник, с основно искане за увеличение на заплатите. Какви са останалите искания и да се очакват ли още протестни действия, ако те не бъдат удовлетворени? Тези и още въпроси преди началото на протеста пред парламента коментира Валентин Попов, председател на УС на Синдикалната федерация на служителите в МВР в интервю за радио „Фокус".
- Ще има ли протестни действия в други градове в страната?
- Точно в днешния ден, не.
- Искането за днешния протест ще бъде увеличение на възнаграждението на служителите, вътрешният министър обаче заяви, че такова няма как да бъде възможно през тази година, тъй като няма как да се случат необходимите промени в бюджета. Приемате ли тези доводи?
- Не. Първо, не е прецедент да се актуализира държавният бюджет или само в частта му бюджет на МВР. Второ, доколкото чуваме чрез вас, чрез медиите, за излишъци в държавния бюджет, това може да стане и без да се променя Законът за държавния бюджет. Тези излишъци към момента поне са под разпореждане на Министерския съвет.
- Какви други доводи ще му представите от своя страна?
- Ние представихме някои аргумента на министъра. Аз не видях той до каква степен е вникнал в тях, но мога да споделя поне една част. През последните 8-9 години минималната и средната заплата в страната са се увеличили с над 50%, заплатите на служителите в МВР с 15 %. Това е диспропорция, която според нас трудно може да бъде обяснена, и още по-трудно приета. Много наши колеги участваха в продължение на години в едни изключително тежки командировки при изключително мизерни условия на труд на турската граница. Трудът там освен при неприятни условия, беше тежък и носеше много високи нива на професионален стрес. За участието си в тази операция в действия при форсмажорни обстоятелства колегите продължаваха да получават заплатата, която получават в нормална ситуация. Това за нас също не е нормално. За да не бъда многословен, ще приключа с това, че привлекателността на професията пожарникар и полицай спадат стремително и това до голяма степен е заради размера на възнаграждения. Това означава, че също толкова стремително ще спадат и качествата на хората, които кандидатстват за тези професии, което от своя страна няма как да не се отрази на сигурността на българските граждани.
- Тоест, можем да кажем, че мотивацията на служителите значително намалява и има опасност от проблеми с кадрите в системата?
- Проблемите с кадрите в системата има и в момента. Напуснаха добри професионалисти. В момента има кадрова дупка в МВР откъм полицаи и откъм пожарникари. Изобщо не съм сигурен, че повечето от кандидатстващите за работа в системата имат необходимите качества. И ако покрият определени изисквания, то ги покриват в някакви гранични стойности в долната граница. Няма как това да не се отрази. Повече от наясно сме, че МВР в днешния му вид не предоставя на българските граждани това, което те очакват от него или поне не го предоставя в пълния му обем. Но прогнозата ми, колкото и мрачна да е, не мога да я скрия, че ако разпадът в МВР продължава със същото темпо, след не повече от 10 години българите ще съжаляват за днешната полиция.
- Според вас, в каква посока трябва да се промени системата? Необходими ли са промени в самия Закон за МВР?
- Второто от исканията ни е свързано с някои спешни промени в този закон. Те са малко на брой, касаят малко текстове. Всъщност, едно от тези предложения вече се разглежда в Народното събрание - промяната на закона, която дава възможност униформени служители, които с години не са получавали униформено облекло, да получат парична равностойност. Имаме още няколко такива предложения за спешни промени в закона, с които поне Синдикалната организация на служителите в МВР прави известен компромис, доколкото сме принципни противници на промяната на закона на парче. Успоредно с това обаче, третото искане на всички синдикати в МВР е спешно започване на работа по проект на изцяло нов Закон за МВР, който да влезе за разглеждане в парламента през пролетта на следващата година.
- След разговорите с представителите на институциите стана ясно, че съгласие не се постигна, освен както споменахте за униформите на служителите. Можем ли това да го приемаме като поне малка стъпка в положителна посока?
- То определено е стъпка в положителна посока, но по принцип не удовлетворява исканията ни в достатъчна степен, за да не предприемем протестни действия. Считаме преговорите с ръководството на МВР, доколкото такива изобщо са водени, защото това трудно можем да го кажем категорично, за неуспешни до момента, и това е причината да продължим нататък с позволените ни от закона действия - започване на протести, като разбира се оставаме отворени за по-нататъшни преговори. Всъщност, това е и наша, и на ръководството на министерството задължение.
- Казвате, че оставате отворени за преговори. Смятате ли, че отсрещната страна също е отворена за тях?
- Силно се надявам. Но би трябвало да го покажат достатъчно ясно. Вижте, с колко процента да е увеличението на заплатата - дали това да е процент или определена сума, на кой колко, дали на всички еднакво или да има някакво диференциране - това са въпроси, които след допълнително обмисляне търпят преговори. Не подлежи на съмнение обаче първото от трите ни искане, че трябва да има увеличение на заплатите на служителите тази година. От това не можем да отстъпим. Можем да преговаряме по конкретни параметри, но не и по принципния въпрос. До момента очевидно нямаме съгласие, нямаме общо мислене с ръководството.
- Какъв е срокът, който бихте дали такива разговори за промени да започнат и те да станат факт вече?
- В случая не искаме да затваряме диалога и преговорния процес в някакви срокове. Ние просто упражняваме правото си на протести и ще продължим да го упражняваме преговаряйки или непреговаряйки докато постигнем исканията си.
- Да насоча вниманието ви към изказване от вчерашния ден на министър Радев, което направи впечатление, а именно че служителите на МВР имат пълното право на протести, но не и на стачни действия. Вие предвиждате ли такива занапред?
- Законът за уреждане на колективните трудови спорове е категоричен - провеждането на стачка в МВР е забранено. Така че ние не можем да стачкуваме, можем да протестираме. И разбира се, ако не се стигне до приемливи и за двете страни в този диалог решения, ще продължим с протестите си.