Почти една трета от българите са стояли без работа през миналата година
Секция: ИКОНОМИКА
06 Юли 2017 09:24
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Почти една трета от българите са стояли без работа през миналата година

/КРОСС/ На фона на задълбочаващата се криза с липсата на кадри почти една трета от българите в икономически активна възраст през миналата година не са работели. Това са над 31% от населението между 15 и 64 г., или 1.46 млн. души., показват данни на Евростат, цитирани от "Капитал". Те не са работили по различна причина - учат, имат здравословен проблем, отглеждат деца, пенсионирани са по болест или старост. Има и такива, които просто не искат да работят, което често те обясняват с лична причина. Броят на икономически неактивните се увеличава леко спрямо миналата година, но е под пика от 34.1% през 2014 г. Твърде вероятно е една част от тях да работят, но на черно. За сравнение - работещите българи са 2.95 млн. души. Икономически неактивните, т.е. тези които нито работят, нито търсят работа, се изключват при изчисляване на безработицата в страната.

Над средното за ЕС

България се нарежда на шесто място в ЕС по показателя за икономически неактивно население - лидер е Италия (35.1%), следвана от Румъния и Хърватия с по 34.4%. Средно за ЕС показателят е 27.1%, а най-ниският процент е в Швеция, Дания и Холандия.

Най-голям дял от българите, които нито работят, нито търсят работа, са младите хора (между 15 и 39 години) - 800 хил., но това се обяснява и с факта, че в тази група има най-много учещи - над половината.

Образованието е причината, която изтъкват почти една трета от всички икономически неактивни в България да не търсят заетост. Други 11.7% посочват, че не търсят работа заради семейни или други лични отговорности. С всяка година леко расте и делът на хората, които посочват като причина да не работят отглеждане на деца или грижа за възрастни хора, като през 2016 г. това са 9.1% от населението в икономически активна възраст.
За сметка на това намалява делът на българите, които не търсят заетост, тъй като са пенсионирани - от близо 20% през 2011 г. до 14.6% през 2016 г.

Не търсят, защото няма

12.4% от хората заявяват, че не търсят работя, тъй като мислят, че няма. Тук процентът също спада плавно през последните години. Това обаче до голяма степен противоречи на проблема с глада за кадри, за който сингнализира бизнесът в момента. Възможно е обаче много от отказалите се да търсят работа да са ниско квалифицирани или разочаровани от предлаганите позиции и заплащане. Хората в икономически активна възраст, които не търсят заетост заради заболяване, са 13.8% като делът им през годините е относително константен.

Картината в Европа

За целия Европейски съюз картината изглежда следната - 89 млн. са неактивни граждани между 15 и 64 години. От тях 35% учат, пенсионерите са 16%, още толкова са с болест или невъзможност за работа, а 10% гледат деца или възрастни. Жените са най-голямата група от икономическо неактивното население, което се отнася и за България.

Данните на статистическата служба обаче показват една положителна тенденция и тя идва по линия на образованието, което играе все по-голяма роля в осигуряване на заетост. Така, докато близо половината (47%) от неактивните в ЕС са с ниско образование, при тези със редно те са 24%, а при тези с висше нивото на неактивност е 12%. Подобна е и картината в България, където най-висок е делът на хората, които не търсят работа и са със средно или начално образование.