Отношението ни към животните е шизофренично
Секция: ЛЮБОПИТНО
06 Юли 2017 11:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отношението ни към животните е шизофренично

/КРОСС/ Отношението ни към животните е шизофренично, смята германският философ Рихард Давид Прехт. "Използваме ги безмилостно, развъждайки ги заради месото им, а същевременно сме силно привързани към домашните си любимци."

Вие сте автор на книгата "Животните мислят. За правото на животните и за границите на хората". Казвате, че от една страна ние, хората, безмилостно използваме животните - например като ги развъждаме заради месото им. От друга страна обаче сме толкова привързани към домашните си любимци - кучето, котката, морското свинче. Как си обяснявате това?

Действително, отношението ни към животните е шизофренично. Аз непрестанно повтарям и ще продължа да повтарям тези критични думи. От една страна се грижим наистина за застрашени от изчезване животни като пандите, които току-що пристигнаха в берлинската зоологическа градина и за които ще бъдат похарчени милиони, а от друга страна масово развъждаме и колим животни заради месото им.

Нима в далечни времена, когато ловът е бил част от делника и човекът се е смятал за част от природата, сме проявявали по-голямо уважение към животните?

Да, доколкото това ни е познато от народите, които живеят в тропическите гори, или пък от древноегипетската религия: в онези далечни времена, когато още не са развъждали масово животни, хората са се отнасяли с много по-голямо уважение към тях, защото са ги възприемали като част от своя свят.

Казвате, че "колкото повече човекът владее природата, толкова по-бездушно му се струва онова, което е овладял."

Точно така. Колкото повече власт имаме върху нещо, толкова по-малко го уважаваме. Това е, така да се каже, резултат от дългото развитие на човешката история.

Трябва и ние сме на път да го сторим. Дори само фактът, че в Германия има един милион вегани и 7,8 млн вегетарианци доказва, че в момента тече удивително мащабен процес на преосмисляне. Преосмисляне, което ще доведе до една по-голяма чувствителност спрямо животните. Това, че за нас вече не е напълно естествено отглеждането и клането на животни заради месото им, е стъпка към по-етично развитие.

Вие пишете, че животните страдат, както и че те също имат съзнание. Това ли трябва да определя отношението ни към животните?

Да, но също така и благоговението към природата изобщо. Не ѝ правим услуга, когато така безжалостно я превръщаме в "обект".

Рихард Давид Прехт (1964) е философ, публицист, автор и един от най-известните съвременни интелектуалци в немскоезичния свят. Книгите му, между които "Изкуството да не бъдеш егоист", са преведени на над 40 езика.