Турция и Западът: Обективно, безпристрастно и с проценти
Секция: Коментари
09 Юли 2017 16:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Турция и Западът: Обективно, безпристрастно и с проценти

/КРОСС/ Изминалата седмица със сигурност бележи съвършено нов момент в сложния и противоречив диалог на Анкара с Брюксел. В самата европейска перспектива на Турция. А и на отношенията й със Запада като цяло.

Понеже не кой да е, а Европейският парламент (ЕП), призова за незабавно спиране на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС. Червеният картон е заради конституционната реформа в страната. Която просто няма как бъде променена при сегашния режим на президента Реджеп Тайип Ердоган. И нека никой да не си прави илюзии по този въпрос. Просто подобно упражнение е недалновидно и безперспективно. Излишно губене на време.

Именно заради това, резолюцията на евродепутатите бе приета с 477 гласа „за", при само 64 „против" и 97 „въздържал се". Т.е. - колебаещи се. Или - преструващи се; това също не е за пренебрегване.

Какво означава това? Внушително, даже направо квалифицирано, конституционно мнозинство. Ако за база се вземе общият брой 751 евродепутати - това е над 63%. В случай, че отчитаме само реално гласувалите общо 638 евродепутати - имаме направо убийствено мнозинство от малко под ¾.

Всъщност дебатите и вотът миналия четвъртък в ЕП са просто една реминисценция на подобно гласуване също в четвъртък, но преди 7-8 месеца - на 24 ноември м.г. Тогава евродепутатите призоваха за временно замразяване на преговорния процес с Турция. А самата формулировка за „временно" и за „замразяване", се базираха единствено на опита за преврат от 15 юли м.г. Понеже по това време го нямаше референдумът от 16 април и последвалите стъпки за налагане на неприемливата конституционната реформа.

Независимо от това, настроенията и процентите при гласуването в ЕП през ноември м..г. бяха абсолютно същите - 479 „за", едва 37 „против" и 107 „въздържал се". На база общ брой 751 евродепутати - същата подкрепа от над 63%. Изчислено само върху броя на фактически гласувалите 623 души - получава се даже близо 77%. Дори не около, а е над ¾.

Върти го, сучи го - посланието и преобладаващите настроения на Европа към днешна Турция на Ердоган остават същите. Непроменени, ясни и недвусмислени. Всъщност, това е едно стреснато, изстрадано и осъзнато отношение към официална Анкара. Нещо като аварийно прекъсване на полета и принудително кацане.

Базира се на събитията около и след пуча от 15 юли м.г. и особено покрай референдума за конституционни промени от 16 април. Когато подкрепата за Ердоган мина само на косъм. При това - на фона на безпрецедентни машинации и манипулации.

За статистиката и процентите, нека да отбележим - много малко над 50%. Което пък от своя страна окончателно отрезви и вразуми европейския елит. Отвори му очите; най-накрая. За днешния тип турска демокрация. А и за мрачната перспективна за възможни корекции в това направление.

За да сме в състояние днес да оценяваме диалога на Запада с Анкара не емоционално и имагинерно. А в три конкретни понятия и категории. Може да ги приемем и като израз на привнесена германска педантичност:

Обективно, безпристрастно и с проценти.

Автор: Георги Димов