БСК скочи срещу административни такси, завишени до 90 пъти
Секция: ИКОНОМИКА
10 Юли 2017 12:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСК скочи срещу административни такси, завишени до 90 пъти

/КРОСС/ "Разнопосочните действия на законодателната и изпълнителната власт накърняват общественото доверие в институциите и държавността. Ето защо, настояваме законопроектът за промени в Административнопроцесуалния кодекс (АПК) да бъде изтеглен от вносителите и да бъде подложен на обществено обсъждане."

Това се казва в писмо на БСК до председателите на Народното събрание и на Министерския съвет - Димитър Главчев и Бойко Борисов, относно намеренията на правителството за намаляване на административната тежест, от една страна, а от друга - увеличаването на съдебните такси чрез проекта за промени в АПК.

В писмото на БСК се казва още:

"Правителството демонстрира решителност за предприемане на бързи и конкретни действия, които целят ограничаване на бюрократичния натиск чрез въвеждане на електронни публични услуги, съкращаващи значително времето и цената за тяхното администриране.

В същото време, сме неприятно изненадани, че действията на законодателния орган по отношение на административния натиск са в посока, обратна на решенията и действията на правителството. Народното събрание прие на първо четене промени в Административнопроцесуалния кодекс (АПК), водещи до драстично увеличение на съдебните такси, което препятства достъпа до правосъдие и ограничава възможностите за съдебна защита срещу незаконни актове и действия на администрацията. Законопроектът стигна до пленарна зала без обществено обсъждане, въпреки че засяга основни конституционни права, като правото на достъп до правосъдие и отговорността на администрацията за незаконни действия и актове.

Таксата по касационно обжалване и отмяна на влезли в сила решения за гражданите е увеличена 18 пъти (от 5 на 90 лв.), за неправителствените организации - 90 пъти (от 5 на 450 лв.), а за търговските дружества - 9 пъти (от 50 на 450 лв.). Направената предварителна оценка на въздействието не обхваща последиците за бизнеса и гражданите, които очакват защита на своите права и интереси. Така например, в сферата на обществените поръчки и концесиите, характеризирани с висок материален интерес, се предопределя многократно увеличение на съдебните такси и следователно ограничаване на съдебния контрол и нарастване на корупционния риск."