Борисов от Истанбул: Балканите ще са бъдещият газов хъб за Европа
Секция: ИКОНОМИКА
10 Юли 2017 15:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Борисов от Истанбул: Балканите ще са бъдещият газов хъб за Европа

/КРОСС/ В бъдеще Балканите ще бъдат енергиен газов хъб за Европа - каза премиерът Бойко Борисов на Световния петролен конгрес в Истанбул.

Най-големите енергийни компании извършват сондажи в Черно море. Ще имаме шанса от тук да изпращаме газ към Европа, заяви Борисов, цитиран от БНР.

От правителствената пресслужба съобщиха, че Борисов е обсъдил енергийните проекти в региона на работна среща с президентите на Турция, Азербайджан, Сърбия и с премиера на Албания.

Бойко Борисов се срещна и с турския премиер Бинали Йълдъръм. С него също бе обсъдено развитието на газопреносната инфраструктура, която да обхваща повече държави на Балканите и в Европа, която да гарантира по-голяма енергийна сигурност на континента.

Те посочиха, че добрите политически и икономически връзки между България и Турция определят важното значение на двустранното сътрудничество в енергийната сфера за транзита на енергийни ресурси.

По време на срещата премиера Борисов подчерта, че изграждането на междусистемна газова връзка между България и Турция била "голяма стъпка напред". Той обясни и че българската държава ще се обяви в подкрепа на за развитието на Южния газов коридор.

"Водещо за нашето бъдеще е изграждането на газов хъб "Балкан", който ще даде възможност за диверсификация в преноса и търговията с газ в целия регион", подчертава премиерът.

България разчита, че транзитът на газ от проекта "Турски поток" през нейна територия ще възлиза на 10 милиарда кубически метра. Това е казал пред журналисти в Истанбул премиерът Борисов, цитиран от ТАСС.

"Подписали сме пътна карта преди няколко седмици. Това са 15,7 милиарда кубика. И утре ще подпишем аналогично споразумение със Сърбия, ще получим поток от 10 милиарда кубика от България за Сърбия", допълва Борисов, цитиран от ТАСС.

Турция пък иска да започне строежа на втората си атомна електроцентрала възможно най-скоро. На Световния конгрес за петрола в Истанбул президентът на страната Реджеп Ердоган заяви, че Анкара иска да започне изпълнението на проекта в Синоп, на брега на Черно море, час по-скоро.