Калфин: Признали сме държавата Македония, няма такова нещо като признаване на езика
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Юли 2017 08:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Калфин: Признали сме държавата Македония, няма такова нещо като признаване на езика

/КРОСС/ „Отдръпването на властите в Македония от Договора за добросъседство с България ще бъде много лош сигнал и за тях - в опита им да излязат от изолацията. Няма как да стане това, без да започнат да си говорят с България и Гърция", коментира в студиото на „Тази сутрин" по БТВ бившият външен министър Ивайло Калфин.

„Важно е в такъв договор да се говори за добросъседство, за липса на агресивно използване на историята на едната или другата страна, намерена е и формулировка за езика - че договорът се подписва на официалните езици на двете страни и на английски", обясни той.

„Ние сме признали държавата под конституционното и име. Няма такова нещо като признаване на езика. Появяват се нови държави - винаги се признава държавата. Ние имаме спор по езика, който е намерил решение още ‘90-те години. Трябва да се научим да живеем с общата си история", добави Калфин.
„Политиката изисква лидерство и смелост. Заев ще си „отреже главата", ако не направи нищо и влезе в коловоза на предшественика си Никола Груевски", посочи Калфин.

Като бивш социален министър Калфин говори и за демографската криза в България, особено след последното проучване на „Евростат", което показва, че в страната ни има най-голяма смъртност в Европейския съюз, а в същото време сме и на последните места по раждаемост.

„Проблемът за България е, че голяма част от хората излизат от страната и раждат децата си в чужбина. Иначе не българските не раждат малко. Трябва обаче да се привлекат обратно тези, които са навън - но това става с доходи, с образование", казва Калфин.

„Трябва да има отговорно родителство и държавата трябва да помага за това".

Калфин коментира и въпроса с българското оръжие, за което се твърди, че е попаднало в ръцете на групировката „Ислямска държава".

„Смущава ме подобно разследване, макар това да не е ново. Оръжието за ИДИЛ се произвежда от развити икономики... В оръжейния бизнес интересът е повече от морала. В световната оръжейна индустрия сега има бум. Не сме нито най-големият производител, нито най-големият износител", посочи Калфин.