Трайни загуби за НДК при Боршош
Секция: ПОЛИТИКА
11 Юли 2017 15:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Трайни загуби за НДК при Боршош

/КРОСС/ Заради отсъствието на вицепремиера по европредседателството в служебния кабинет Деница Златева се появиха искания за отлагането на първото заседание на Комисията за НДК в парламента.

В началото на заседанието председателят на комисията Дияна Йорданова съобщи, че Деница Златева я е уведомила, че няма да може да присъства на заседанието, защото е извън страната и е заявила готовност да съдейства на Комисията и да бъде изслушана в периода 26 - 27 юли 2017 г. Това предизвика дебати сред членовете на Комисията.

Тома Биков от ГЕРБ коментира, че е странна позицията на Деница Златева и призова да се прекрати заседанието. „Бих помислил, че сме в някакво активно мероприятие", коментира Биков.

Заместник-председателят на ПГ на „БСП за България" Жельо Бойчев помоли да не са правят такива внушения. „Убеден съм, че г-жа Златева ще намери нужната формула да отговори на всички въпроси, отправени към нея", заяви Бойчев. Според него няма как да не се чуят и самите директори на НДК.

Велислава Кръстева от ДПС помоли да се направи необходимото да се установи дали членовете на тази комисия са в състояние да работят обективно и нормално. Според нея трябва да се абстрахират от това да правят внушения. Тя помоли председателя, ако това не се случи да се отмени заседанието, защото не би искала да бъде участник в риалити шоу.

До приключване на засeданието не се стигна. Председателят на Комисията Дияна Йорданова заяви, че се придържа към работата на комисията и напомни на народните представители, че тя е да установява факти и обстоятелства.

„Ние не сме в състояние да коментираме законосъобразност и всичко останало. Има правоохранителни органи в тази държава, които ще свършат своята работа", заяви Йорданова, като призова някои от колегите си да не преиграват.

На заседанието трябваше да бъдат изслушани трима настоящи министри - вицепремиерът Томислав Дончев, доскорошният отговорник за НДК и министър по европредседателството Лиляна Павлова и министърът на културата Боил Банов, който е настоящ принципал на Двореца.

„Бях принципал на дружеството около година и половина. Приоритетите му бяха културната дейност на НДК, подготовката за провеждане на председателството и дружеството да се управлява по устойчив начин.

„За да се уточни обхватът на ремонтните дейности, още през март бе създадена междуведомствена работна група с представители от МРРБ, Меглена Кунева, Камара на архитектите, Камара на строителите, представители на НСО на ГД ПБЗН. Към 21 юни работната група съгласува идеен проект и документацията за обществена поръчка и одобри увеличаването на капитала на НДК със 17 млн. лв.", разказа Дончев.

„Не съм имал възможност лично да се убеждавам лично в стойността на културната продукция", уточни той.

„Безспорен факт е, че дружеството генерираше загуби. За 2015 г. и 2016 г. се движи в рамките на 9,3 млн. лв. Като коментар от ръководството съм получавал обяснение, че загубата се генерира от амортизация и от създаване на нови културни пространства, които бяха имали отношение към председателството. Това са добри инвестиции, но не виждам връзката им с председателството. Четири пъти през 2016 г. съм изискал от ръководството на НДК бизнес план с мерки за финансово стабилизиране на дружеството. Това не се случи", допълни още министърът.

След Томислав Дончев пред комисията застана Лиляна Павлова.

„За първите 5 месеца на тази година натрупаната загуба на НДК беше над 3 млн. лв.", обяви по време на изслушването си Лиляна Павлова, която беше и човекът, уволнил директора на НДК Мирослав Боршош - по-късно върнат на поста, а след решил сам да се откаже.

Тя обясни, че е открила две групи проблеми в ръководствто на Двореца.

„Първата група проблеми, които установихме в НДК, са свързани с трайната тенденция за реализиране на загуби. Финансовият отчет за 2015 г. не е заверен, а този за 2016 г. е заверен с квалифицирано мнение на одиторската фирма. Поисках бизнес план, мерки за оздравяване на дружеството, но такива не ми бяха представени.

Втората група проблеми е свързана с обществените поръчки. Свързаните поръчки с председателството са три. Поисках правилата за провеждане на обществените поръчки, оказа се, че липсват", обясни още Павлова.

„Поисках да се извършат четири провери на НДК - от Главния инспекторат на МС, от АДФИ, от ДНСК и от външна одиторска фирма. Проверката на АДФИ ще приключи в края на юли", посочи министърът.

„Вече е готов докладът от външната одиторска фирма. Той има два компонента - обществените поръчки и ремонтът на НДК. По втория компонент няма констатации и препоръки поради отказ на ръководството на НДК да предостави документация. И по трите обществени поръчки са констатирани нарушения. Докладът е изпратен на АДФИ. Имаме съмнения за незаконосъобразност на сключените договори с изпълнителя (б.р. „Галчев инженеринг" ЕООД). Те обаче са факт и единственото, което можехме да направим, е да поискаме да влязат в срок", разказа Павлова.

„Установихме няколко притеснителни факта - закъснение на ремонта, не беше налице одобрен от ДАГ проект за основния ремонт. Липсва и окончателно възлагане на всички действия за приключване на ремонта. Седем месеца в НДК се бяха извършвали дейности в НДК без да има назначен инвеститорски контрол. Дейностите са били наблюдавани единствено от служители на НДК. По текущия ремонт се оказа, че нищо не е платено, освен аванс при започването му.

Въпреки нееднократните ми настоявания, не ми бе предоставен линеен график със сроковете за строително-монтажни работи и как те ще бъдат съчетани с културната дейност на НДК.

Няма закъснение на изпълнението на договора за озвучителна техника, но имаше анекс (за 1,8 млн. лв.) за допълнителна техника, която е за пресцентъра. В проекта не бе предвидено закупуването на такава техника.

Изпълнителният директор на НДК Мирослав Боршош поиска 36 млн. лв., но не получи тези средства. Причината бе становище на Агенцията за обществени поръчки, че не всички дейности са необходими. Отпуснахме 28 млн. лв. допълнително, вместо исканите 36 млн. лв.", разказа Павлова и обяви мотива си да уволни шефа на НДК.

„Освободих Боршош поради отказ да ми предоставя документация, заради отказ да изпълнява функциите си на изпълнителен директор и поради опасността от забавяне на ремонта", обобщи Лиляна Павлова.

Последен думата взе министърът на културата Боил Банов.

„Моята работа в НДК към момента много ясно е означена в два аспекта. Единият е да приведа сградата във вид, в готовност да приеме голямото предизвикателство председателството", каза министър Боил Банов.

Той заяви, че в краткосрочен и дългосрочен план целта му е подсигури добрите тенденции за развитие на НДК.

„Тези две неща ще бъдат направени качествено в срок", заяви министър Банов.