/КРОСС/ Директорът на болницата в Дупница се оказа с фалшива диплома, разкри в разследване БТВ. Става дума за Росен Тимчев, човек, за когото прокуратурата твърди, че е фалшифицирал и други документи - документ за платена гаранция, например.
Освен това е съден за хулиганство, има и друго висящо досъдебно производство.
Той беше директор на общинската болница в Дупница по-малко от година, но това беше достатъчно време, за да се заинтересува от него прокуратурата. Тимчев поема болницата през март 2016 г. и остава след себе си съмнителни договори и увеличени дългове.
През август Изпълнителна агенция „Медицински одит" извършва проверка. Оказва се, че дипломата на Тимчев по здравен мениджмънт е фалшива. Прокуратурата го потвърждава след проверка в министерството и Медицинския университет.
Категорично - ръкописните текстове, които са положени на нея, като подпис и „вярно с оригинала", са изписани от обвиняемия Тимчев", казва говорителят на Районната прокуратура в Дупница Емил Павлов.
„Има институции, които ще го кажат. Няма такова нещо - това, което се опитват да твърдят", твърди пък самият Тимчев.
Той е привлечен като обвиняем, но е пуснат е на свобода срещу 1000 лв. гаранция. Според обвинението парите не са платени в срок, а Тимчев представя отново фалшив документ - вносната бележка за гаранцията.
Историята с болницата в Дупница започва по-рано - в началото на 2016 г. Тогава Тимчев е представител на ГЕРБ в работната група, която да провери състоянието на болница „Св. Иван Рилски". Самият той казва за себе си, че до този момент се е занимавал с неща, „несвързани конкретно със здравеопазването".
Работната група излиза с доклад, в който определя състоянието на болницата като „катастрофално". По-голямата част от приходите отиват за заплати, а дълговете растат. Общинският съвет освобождава директора и назначава именно Тимчев за временно изпълняващ длъжността до провеждане на конкурс.
Освен фалшификациите, Тимчев продава всички апарати за хемодиализа на една фирма, която няма право да ти закупи, за да направи ремонт на покрива. При проверка се оказва, че фирмата е регистрирана на името на човек от ромската махала, който няма представа за това.
Странното е, че същите тези апарати се оказват в Троянската болница. Дълговете на дупнишката болница пък възлизат на над 1,5 млн. лв., като по времето на Тимчев те драстично нарастват.
Кой предложи Тимчев?
„По принцип всеки един от хората, които са предложени в комисиите, е предложен със съответните доводи, но това беше миналата година и не мога да ви кажа кой с какъв довод е предложен", обяснява сега председателят на Общинския съвет в Дупница Емил Гущеров.
Той също така не може да си спомни кой конкретно е предложил Тимчев.
От протоколите на заседанията става ясно, че това е бил д-р Пламен Соколов. Той влиза в Общинския съвет като представител на „Движение 21". В момента е независим.
Официално докладната за гласуването на кандидатурата на Тимчев от Общинския съвет е внесена от тогавашния председател на съвета Ивайло Константинов. При самия вот пък 19 от 27 съветници гласуват „за".
„Общинските съветници нямаме функцията да проверяваме, не сме проверяващ и контролиращ орган", обяснява сега Гущеров, попитан дали е уточнено какви дипломи има Тимчев, за да оглави болницата.
Тимчев е и сред участниците в т.нар. „кървави боеве" през януари 2009 г. - по време на протестите срещу Тройната коалиция пред Народното събрание. Съдът го признава за виновен за подбуждане към хулиганство, но го освобождава от наказателна отговорност. Глобява го с 1000 лв.
Според районната прокуратура в Дупница той има и висящо досъдебно производство за друго деяние. През 2014 и 2015 г. Тимчев е съветник към Здравната комисия в парламента.
На последните местни избори е кандидат за общински съветник от листата на ГЕРБ в Дупница. В края на 2016 г., след като вече не е директор на болницата и преди прокуратурата в Дупница да образува досъдебно производство, напуска партията.