Георги Кадиев: Томислав Дончев трябва да е подсъдим
Секция: ПОЛИТИКА
19 Юли 2017 09:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Георги Кадиев: Томислав Дончев трябва да е подсъдим

/КРОСС/ "Томислав Дончев трябва да е подсъдим. Какво означава четири пъти да получава писмо за НДК и да си затваря очите", заяви бившият депутат и зам.-министър на финансите и настоящ лидер на партията „Нормална държава" Георги Кадиев пред БТВ.

Той добави, че ролята на Дончев в този скандал, може да бъде сравнена с тази на Иван Искров и подуправителя на БНБ, които са проспали фалита на КТБ.

На въпрос, кой може да е взел парите от НДК, Кадиев запита, как може един министър да обвинява един директор, после премиерът да връща директора на същия пост? Той припомни, че има ясни и неоспорими данни за действията на Боршош в писмо от 2015 година от втория директор на НДК Оли Груева , която след това е освободена, Боршош обаче остава и променят принципала - дават НДК на Дончев. Който пък три години си затваря очите за неговите действия.

Кадиев говори и за случая с КТБ, като и за там призова да има повече наказани, въпреки че не е оптимист, че това изобщо някога ще стане.

„Никога няма да стигнем до истината за КТБ. 15-те хиляди страници обвинителен акт, който ще бъде внесен от прокуратура по отношение на делото за КТБ, няма да помогне да разберем кой е виновен за фалита на банката.

Ние видяхме вече кои са обвиняемите и там са общо взето Цветан Василев, един-двама изпълнителни директори, всичко останало са касиерки, счетоводителки, ръководител на отдел „Анализи", двама одитори от KPMG, а най-важните хора ги няма - тези, които са осъществявали чадъра над КТБ. Цветан Василев и хората около него са били тези, които са яли баницата, а този, който им е разрешил - шефът на БНБ, шефове на ДАНС, шефа на Комисията за надзор над независимите одитори, шефа на КФН, всички тези институции, които е трябвало да осъществяват, политици, които са се възползвали, които са правили пък политическия чадър, всички тези хора остават необвинени", коментира Кадиев.

„КТБ е изключителен символичен акт на липса на държавност в България - такава огромна кражба, която да бъде пропусната през мрежите на всички контролни институции - БНБ, ДАНС, КФН и всички останали, означава, че може да го направи всеки. Не е сериозно сега обвиняем да е само подуправителя по това време на БНБ, който е отговарял за банковия надзор - Цветан Гунев, а управителят тогава на БНБ Иван Искров да казва, че той не е знаел нищо за състоянието на КТБ. Това е като в едно министерство, където всеки зам.-министър си има ресор и министъра да каже, че не знае какво става в министерството му - напротив, той трябва да знае и отговаря за всичко случващо се там, същото се отнася и за централната банка", каза още Георги Кадиев.

„В случая с КТБ няма как 3.6 милиарда да изчезнат просто ей така и да не се забележи - това означава, че или БНБ няма смисъл от нея, или управителят ѝ Иван Искров е знаел за случващото се. Аз съм убеден, че в случая става дума за второто", допълни бившият депутат.

„В одитния доклад на KPMG пишеше, че лошите кредити са от порядъка на 1.7 процента преди фалита на банката, а след това изведнъж се оказаха 90 процента. Как така една световна фирма като KPMG не може да установи колко са лошите кредити и изкара КТБ една от най-здравите банки в ЕС, защото 1.7 процента при средно за ЕС между 8 и 10 процента, е много ниско.

Това мирише откъдето и да го погледне човек и трябваше да има много наказани - не 18 души, от които половината не им знаем имената, а трябваше да има символично наказани. Трябваше да има министри, трябваше да има политици, трябваше да има шефове на надзорни институции, които са подсъдими и вкарани в затвора. С мишките нищо няма да постигнем", добави председателят на партия „Нормална държава".