/КРОСС/ Рядка златна монета от времето на византийският император Фока бе открита при разкопките на крепостта Русокастро. Находката доказва, че крепостта активно е функционирала още през шести век, коментират от археологическия екип.
Това е първата и единствена намерена до момента монета от периода на управление на император Фока. Откритието доказва по категоричен начин, че крепостта Русокастро е била използвана активно още при първия период на укрепването на скалния хълм - през 6-и и до началото на 7-и век, когато е била изоставена.
"Златните ранновизантийски монети са два вида - "тремис", т.е., една трета от солида, и "солид" - това, което сме намерили в момента. Тежестта ѝ е 4 грама и половина и е най - големият номинал в паричното обръщение на ранновизантийската империя", обяви Милен Николов - директор на РИМ - Бургас и ръководител на разкопките.
Мащабните проучвания на крепостта Русокастро имат за цел тя да бъде възстановена и превърната в обект на културно-исторически туризъм.
"Идеята е след като я разкрием - проектирането върви същевременно - да се намерят пари по европейски проекти и да започне нейното експониране, за да стане обект на туризма. Иначе не са оправдани - поне за мен - разкопките на един такъв монументален обект", допълни Николов.
Крепостта се простира на площ от 52 декара, което я прави най-голямата средновековна крепост в Южна България, от ранга на Царевец, Трапезица, Червен и Калиакра. Запазените стени са на височина над 5 метра.