Павлова отрече да е имало натиск върху Боршош за обществени поръчки
Секция: ПОЛИТИКА
20 Юли 2017 19:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Павлова отрече да е имало натиск върху Боршош за обществени поръчки

/КРОСС/ „Категорично не е имало натиск върху Мирослав Боршош за обществени поръчки", обяви пред БНТ министърът по европредседателството Лиляна Павлова.

Тя заяви, че е изисквала от изпълнителния директор на НДК в срок да се изпълняват договорите за ремонта. По думите ѝ, даже се е опитала да предотврати сключването на незаконосъобразни договори от Боршош.

„Имах много ясно, черно на бяло, становище на агенция за обществени поръчки, която му казва: "Това, което предлагате не е окей, то включва недопустими стойности". Настоявала съм да сключи законосъобразни договори и да не продължава тази агония - нито сключва договори, нито се върви с ремонта напред, напротив закъснява се", коментира Павлова.

Нейните аргументи за освобождаването на Боршош били чисто от гледна точка на закъснение в изпълнението на ремонта, в липсата на документи по отношение на финансовото управление на НДК. По тези аргументи тя смята, че няма различие в позицията на премиера. Разминаванията били по-скоро по въпроса с културната дейност, в която Павлова не се е намесвала.

„В крайна сметка аз като принципал съм длъжна да следя дружеството да има добри финансови резултати, да има план оздравителен, когато е на толкова сериозен минус. От началото на годината, когато поех дружеството вече беше на минус 3 млн. лева. Най-естественото нещо е да очаквам да има правила, процедури и да се управлява по един добър начин. И в същия момент ремонтът, който закъснява, който е без строителни книжа, без разрешение за строеж и без инвеститорски контрол трябва да бъдат взети мерки да се поправи", допълни министърът.

„Председателството със сигурност не е ремонтът на НДК, то има много по-важни цели и политически контекст на подготовката, заяви още Павлова.

Към днешна дата подготовката за българското европредседателството на Съвета на ЕС 2018 върви с много добри темпове в четирите основни направления.

„Трябва да се фокусираме върху приоритетите, екипа и неговото обучение, календара на събитията. Не затваряме опцията България да има председателство в Брюксел и София. България в своето председателство има 8 много тежки досиета, по които ще трябва да търсим консенсус, дебат, трябва да бъдем арбитри може би. Което ни слага в много тежка позиция. Ние хем като председателство трябва да сме балансьори и да сме неутрални и трябва много елегантно да намерим начин да отстоим националния интерес", обясни Лиляна Павлова.