Юристите поискаха от президента да наложи вето на промените в Закона за съдебната власт
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Юли 2017 12:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Юристите поискаха от президента да наложи вето на промените в Закона за съдебната власт

/КРОСС/ Съюзът на юристите в България (СЮБ) призова държавния глава Румен Радев да наложи вето върху проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и по-точно, ако те бъдат приети, съобщава "Правен свят".

Съюзът изпрати писмо до Радев с остра позиция срещу приетите на първо четене промени от парламента.
Измененията предвиждат ограничения за съсловните организации на магистрати и на юристи, както и за тяхното финансиране. От съюза акцентират именно върху това.

Според юристите у нас измененията "ще имат ретроградното въздействие върху развитието на демократичните процеси и утвърждаването на правовата държава", защото са "дискриминационни и безусловно противоконституционни".

Също така съюзът пише в писмото си до Радев, че промените нарушават международни актове и договори, по които България е страна.

"Никой не дава обяснение защо е необходимо скорострелното им приемане, при това в категорично нарушаване на разпоредбите на Закона за нормативните актове", се изтъква в писмото.

По-рано Съюзът на юристите изпрати отворено писмо до министър-председателя Бойко Борисов срещу промените, в което организацията акцентира върху предложената забрана за магистратите да участват в управителните органи на сдружения на други юристи, което пряко засяга СЮБ. В тази връзка в писмото до президента се казва, че този текст е абсурден, защото Съюзът на юристите е организация, създадена именно от магистратите преди повече от 90 години.

Съюзът не одобрява и ограничаването на чуждото финансиране на съсловните организации, тъй като то е помогнало за организационното им укрепване, осигурило е обучение на магистратите и издаването на специализирана литература.

"В тези случаи, ако приемем, че наистина се засяга независимостта на съдебната власт, то в по-голяма степен независимостта би била засегната при прякото финансиране на органите на съдебна власт - Висш съдебен съвет, съдилища, прокуратура. Означава ли това, че следва да се забрани и това финансиране", поясняват от организацията.