Откриха молекула-двигател на живота в атмосферата на спътник на Сатурн
Секция: Наука
30 Юли 2017 18:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Откриха молекула-двигател на живота в атмосферата на спътник на Сатурн

/КРОСС/ Международната мисия "Касини-Хюйгенс" откри молекула, която играе важна роля в производството на сложни органични вещества в мъглявата атмосферата на спътника на Сатурн - Титан, съобщи Европейската космическа агенция.

Титан има дебела атмосфера от азот и метан с най-сложната химия, наблюдава в Слънчевата система. Смята се, че тя е подобна на атмосферата на младата Земя. По този начин, Титан може да се разглежда като лаборатория от планетарен мащаб, в която има възможност да се изучат химичните реакции, изиграли роля в зараждането на живота на Земята и на планетите около други звезди.

В горните слоеве на атмосферата на Титан азотът и метанът са изложени на слънчева светлина и високоенергийните частици от магнитосферата на Сатурн. Тези "бомбардировки" водят до реакции, включващи азот, водород и въглерод, които образуват по-сложни пребиотични съединения.

Тези големи молекули плаващите до долните слоеве на атмосферата, образуване на гъста мъгла на органични аерозоли и учени смятат, евентуално ще достигне повърхността. Но процесът, чрез който прости молекули се трансформира в комплекс органичната химия при по-ниски височини, е трудно да се определи.
Един от изненадващите резултати на мисията "Касини" е откриването на определен тип отрицателно заредените молекули на Титан. Откриването на анионите изненада учените, защото те са силно реактивни и не могат да останат дълго в атмосферата на Титан в "чиста форма", без да се комбинират с други вещества. Тяхното откритие напълно трансформира разбирането за атмосферната на мъгливата луна.

В новото изследване, публикувано в списание Astrophysical Journal Letters, учените идентифицират някои от отрицателно заредените молекули, т. нар. "аниони на въглеродни вериги". Тези линейни молекули се смятат за градивни елементи на по-сложни молекули, а те може да са послужили като основа за най-ранните форми на живот на Земята.

Откритието е направено по време на полета на "Касини" през горните слоеве на атмосферата на Титан на височина 950-1300 км над повърхността.

"Направихме първото еднозначно идентифициране на аниони на въглеродни вериги в атмосферата, което, според нас, е жизненоважен етап за производството на по-големи и по-сложни органични молекули", - коментира Рави Десаи (Ravi Desai), водещ автор на проучването.

Такъв процес вече е открит в междузвездното пространство, но сега учените са го видели в напълно различно място, и той може да бъде универсален механизъм за производство на сложни органични молекули. Въпросът е дали това може да се случи в други азотно-метанови атмосфери, например, на Плутон или Тритон или на екзопланети с подобни свойства?

Въпреки че учените не са намерили "живот", идентифицирането на сложни органични вещества на Титан, комети и в цялата междузвездна среда, ни води до откриването на неговите източници.