/КРОСС/ Европейската централна банка трябва да започне да мисли за начина по който иска да се върне към нормалната си парична политика и когато желае да прекрати покупките на еврооблигации, заяви през уикенда членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Сабине Лаутеншлагер, съобщава агенция Ройтерс.
Експанзивната парична политика има както предимства, така и странични ефекти. С течение на времето положителните ефекти стават все по-слаби, докато в същото време рисковете се увеличават, посочи тя в интервю за вестник "Манхаймер Морген".
Затова е важно ЕЦБ да се подготви за излизане навреме от агресивните стимулиращи политики, което е от решаващо значение в контекста на стабилен тренд на инфлацията в еврозоната към нашето целево ниво от малко под 2%, отбеляза Лаутеншлагер.
Тя призна, че отказът от експанзивната политика на ЕЦБ ще бъде дълъг процес, като отбеляза, че Управителният съвет на централната банка трябва да започне да се занимава с въпроса кога желае да започне постепенно да ликвидира покупките на облигации, известни като "количествени улеснения".
Спекулативните очаквания на финансовите пазари, че добрият икономически подем в еврозоната ще накара ЕЦБ в скоро време да обмисли стратегия за постепенен отказ от програмата за ежемесечни покупки на еврооблигации, допринасят за солидното поскъпване на еврото през последните няколко седмици.
Днес единната европейска валута се търгува около 1,1725 долара след като на 27-и юли удари нов многогодишен връх около 1,1777 долара (най-високо ниво от януари 2015-а година насам). В същото време зелените пари остават под общ натиск от продажби на валутните пазари с оглед на политическата несигурност в САЩ и поредицата невпечатляващи американски икономически данни, които засилват съмненията, дали Федералният резерв ще повиши за трети път основната американска лихва до края на годината.