Намериха най-ранните следи от живот - микроби на 3,7 млрд. години
Секция: Наука
31 Юли 2017 21:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Намериха най-ранните следи от живот - микроби на 3,7 млрд. години

/КРОСС/ Ново изследване твърди, че първите известни останки от живот се намират в скала в масива Исуа (Isua Greenstone Belt) в югозападната част на Гренландия, съобщи Seeker.

Проучването е публикувано в списание Nature.

"Не можем да кажем кога точно е възникнал животът на Земята, но сега можем да кажем, с много по-голяма сигурност, че е съществувал преди 3,7 милиарда години", заяви водещият автор Туе Хасенкам (Tue Hassenkam) от Научния център по нанотехнологии към Университета на Копенхаген. "Можем да кажем със сигурност, че микробите са живеели в морска среда, тъй като биологичните останки трябва да са се утаили на дъното на древния океан".

По-рано се смяташе, че най-ранните останки от живи организми на Земята са на 3.48 милиарда години, на базата на данни от стари скали в Австралия.

Изследователите от Университета на Копенхаген правят находката си използвайки новаторска техника на лазерно сканиране.

"Останките от ранен живот са затворени във вътрешността на гранатов кристал, израснал в седиментни скали и включват части от утайката под формата на инклузия", обяснява съавторът Миник Розинг (Minik Rosing) от Университета на Копенхаген. "Материалите вътре в включванията са били част от утайката, която се е образувала преди повече от 3.7 милиарда години".

Тази възраст вече е потвърдена от поредица методи за датиране, с измервания на разпада на уран до олово осигурява най-точната информация.

Изследователите смятат, че са намерили останките от едноклетъчни организми, може би бактерии.

"Направихме нещо подобно на това, което се описва във филма "Джурасик парк", разказва Розинг. "но с тази разлика, че нашите капсули на времето не са кехлибар, а гранат, нашите образци са 50 пъти по-стари и вместо комари имахме едноклетъчни организми".