/КРОСС/ Ново изследване твърди, че първите известни останки от живот се намират в скала в масива Исуа (Isua Greenstone Belt) в югозападната част на Гренландия, съобщи Seeker.
Проучването е публикувано в списание Nature.
"Не можем да кажем кога точно е възникнал животът на Земята, но сега можем да кажем, с много по-голяма сигурност, че е съществувал преди 3,7 милиарда години", заяви водещият автор Туе Хасенкам (Tue Hassenkam) от Научния център по нанотехнологии към Университета на Копенхаген. "Можем да кажем със сигурност, че микробите са живеели в морска среда, тъй като биологичните останки трябва да са се утаили на дъното на древния океан".
По-рано се смяташе, че най-ранните останки от живи организми на Земята са на 3.48 милиарда години, на базата на данни от стари скали в Австралия.
Изследователите от Университета на Копенхаген правят находката си използвайки новаторска техника на лазерно сканиране.
"Останките от ранен живот са затворени във вътрешността на гранатов кристал, израснал в седиментни скали и включват части от утайката под формата на инклузия", обяснява съавторът Миник Розинг (Minik Rosing) от Университета на Копенхаген. "Материалите вътре в включванията са били част от утайката, която се е образувала преди повече от 3.7 милиарда години".
Тази възраст вече е потвърдена от поредица методи за датиране, с измервания на разпада на уран до олово осигурява най-точната информация.
Изследователите смятат, че са намерили останките от едноклетъчни организми, може би бактерии.
"Направихме нещо подобно на това, което се описва във филма "Джурасик парк", разказва Розинг. "но с тази разлика, че нашите капсули на времето не са кехлибар, а гранат, нашите образци са 50 пъти по-стари и вместо комари имахме едноклетъчни организми".