Евгени Стоянов: Комисия за противодействие на корупцията няма да приема анонимни сигнали
Секция: ПОЛИТИКА
01 Август 2017 13:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Евгени Стоянов: Комисия за противодействие на корупцията няма да приема анонимни сигнали

/КРОСС/ Вчера на страницата на Министерство на правосъдието беше публикуван за обществено обсъждане проект на новия антикорупционен закон.
"В новата Комисия за противодействие на корупцията няма да се приемат анонимни сигнали", съобщи на нарочна пресконференция зам.-министърът на правосъдието Евгени Стоянов.

В комисията ще се слеят няколко институции - БОРКОР, Комисията за предотвратяване конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество, звено от Сметната палата и Дирекцията от ДАНС, която се бори с корупцията по високите етажи.

Новият орган ще се състои от председател, зам.-председател и трима членове. Те ще се избират от Народното събрание. Ще се отчитат пред парламента с доклад всяка година, но и при повикване от депутатите ще се явяват. Мандатът е 6 години. Членовете от Комисията ще могат да бъдат отстранявани при тежки нарушения от депутатите.

Още един нов елемент в проектозакона е използването на СРС. "Целта е Комисията да предотвратява тежки корупционни престъпления, но не и да изземва разследващите функции на прокуратурата", обясни зам.-министър Стоянов. "Не се предвижда Комисията да разполага с техника", допълни той.

Увеличава се и кръгът на хората, които ще подават своите имотни декларации пред Комисията. Според проектозакона в новия списък влизат също и ректорите на държавните висшите училища, шефовете на болници, които имат договори с НЗОК, общинските съветници, главните архитекти на общините.

При несъответствие над 5 хил. лева между имуществото и дохода ще бъде уведомявана НАП. При над 20 хил. лв. започва проверка, а при несъответствие над 120 хил. лв. процедурата отива в съда.