/КРОСС/ При младите читатели се забелязва връщане към четенето на класики. Това каза директорът на Столичната библиотека Юлия Цинзова в интервю за Агенция „Фокус".
„Сред най-четените книги от младите са българските класики на Вазов, на Ботев, на Алеко Константинов, на Елин Пелин. А от чуждата класика продължават да се ползват с огромен интерес Достоевски, Сервантес, Балзак.
Но за нас най-важното е, че през последните години се увеличи и интересът към българската съвременна художествена литература, затова и работим с най-добрите български автори, затова са и нашите много активни инициативи с младите хора най-вече чрез литературни клубове, уърк шопове, състезания и конкурси като „Читател на годината" и „Писател на годината", обясни тя.
Цинзова съобщи и заглавията на книгите, които най-често се четат от посетителите на Столична библиотека. На първо място е „Стопанката на господ" на Розмари Де Мео, следвана веднага от „Физика на тъгата" на Георги Господинов, „Чамкория" на Милен Русков, „Шантарам" на Грегъри Робъртс и „Хрониките на Клифтън" на Джефри Арчър.
„Засилен е интересът и към книгите с екологична тематика, за чистотата на въздуха, за природата, за природните ресурси - изобщо, младежите имат голямо влечение към екологичните теми. Интерес има и към историческите книги, като се има предвид, че тази година е и годината на Левски. Заради засиления обществен интерес се четат много исторически романи, Стефан Цанев с неговите „Хроники", Антон Дончев и много други", каза още Цинзова.