Тероризмът измести имиграцията като основен проблем в ЕС
Секция: СВЯТ
02 Август 2017 18:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тероризмът измести имиграцията като основен проблем в ЕС

/КРОСС/ За първи път тероризмът се възприема като основното предизвикателство за гражданите на Европейския съюз, показва проучване на Евробарометър, цитирано от БНР.

Имиграцията вече не е проблем №1 за Евросъюза и тя отстъпва първото място на заплахата от тероризъм. Средно 44% от запитаните европейци смятат, че терористите са основното предизвикателство, което е с 12 процентни пункта повишение спрямо миналата година.

Данните по държави показват, че тероризмът е най-важният повод за загриженост сред 21 от общо 28-те страни - членки. Само година по-рано първостепенно значение на заплахата е отдавало общественото мнение само в една от всички държави на Съюза.

Говорителят на Еврокомисията по вътрешните работи Наташа Берто припомни колко са необходими приетите европейски мерки за контрол по външните граници на Шенген:

„Има смисъл от проверките на пътниците в международните бази данни за сигурност. Там са регистрирани над 8000 чуждестранни бойци - терористи. Благодарение на тези информационни системи годишно се разкриват над 70 милиона престъпници или откраднати паспорти. Затова системното проверяване на документите ни прави по-защитени.

Близо половината от европейците считат, че състоянието на националната им икономика е по-скоро "добро", което е с 20% увеличение за последните 4 години.

„Икономическото положение остава на трето място след имиграцията, която беше изпреварена от тероризма", допълни говорителят на Европейската комисия Мина Андреева.

Мнението на българите за собствената им икономика преобладаващо остава негативно с близо 80%. Най-проблемни за хората са безработицата, имиграцията и здравеопазването. Доверието към ЕС както у нас, така и в останалите страни нараства - докато в България обаче 54% от населението се доверява на Брюксел. Средно в Европа доверието е сред по-малко от половината от гражданите.