Бежанци протестират пред немското посолство в Атина
Секция: СВЯТ
02 Август 2017 19:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бежанци протестират пред немското посолство в Атина

/КРОСС/ Сирийски бежанци засегнати от войната, излезнаха с лозунги и скандирания "няма да чакаме повече", на протест пред немското посолство в Атина, съобщава "Ройтерс", цитирана от news.bg.

Те са недоволни от забавянето на тяхното събиране с близките им в Германия. Около 100 души, сред които малки деца, се отправиха от парламента към посолството, държейки картонени лозунги с надписи "искам моето семейство" и викайки за пътуване до Германия.

Гръцките медии съобщават, че Гърция и Германия са се споразумели неофициално да забавят бежанците и да оставят семействата в Гърция, месеци след като са избягали от гражданската война в Сирия.

Около 60 000 бежанци и мигранти, предимно сирийци, афганистанци и иракчани, са били в Гърция повече от година след като затварянето на границите на Балканите е спряло пътуването им, което мнозина планирали да предприемат към Централна и Западна Европа.

"Моето послание е "достатъчно изчакване, достатъчно страдание ", заявява 41-годишната сирийка Малък Рахмун, която живее в гръцки лагер с трите си дъщери, а съпругът и синът ѝ са в Берлин. "Чувствам, как сърцето ми е нещастно", допълва тя.

Рахмун заявява, че тя с нейните дъщери е подала молба да се събере със семейството си миналата година, но гръцките власти не са им дали ясен отговор.

Споразумение между Турция и Европейския съюз през март 2016 г. забави потока от хора, които преминават в Гърция, но около 100 души на ден продължават да пристигат на гръцките острови.

Близо 11 000 бежанци и мигранти са преминали тази година в Гърция, спрямо 173 000 през 2016 г., което е една малка част в сравнение с близо 1 млн. през 2015 г.

Повечето от новопристигналите тази година са жени и деца според данните на ООН. В предишните години мъжете са първите, които бягат в Европа, оставяйки другите членове на семейството да ги следват.