Откриха гени на аутизма в пчели
Секция: Наука
03 Август 2017 08:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Откриха гени на аутизма в пчели

/КРОСС/ Гените, тясно свързани с нарушения от аутистичния спектър при хората, са настроени по различен начин при по-резервираните медоносни пчели, отколкото при техните по-отзивчиви другарчета от кошера, показва проучване, цитирани от phys.org.

Констатациите, докладвани в Proceedings of the National Academy of Sciences, показват уникални прояви за гените, свързани с аутизъм, които не с други поведенчески разстройства при хората.

Изследването е първи поглед на молекулно наследство, което споделяме с животинското царство, казват изследователите, и предлага интересни следи за развитието на социалното поведение.

Джин Робинсън (Gene Robinson), професор по ентомология в Университета на Илинойс, заяви, че поведението на пчелите може да бъде различно: някои от тях са по-активни, други по-безразлично реагират дори на враг, който заплашва кошера. Това е природен феномен, защото различните насекоми имат различни функции, не всички от тях играят ролята на "пазачи". Независимо от това, при някои пчели се наблюдава нарушение на функциите им - например, при пчелите - гледачки, които се грижат за ларвите, разказват учените. "Някои от същите тези пчели са равнодушни в присъствието на ларвите на царицата - стимул, който обикновено подтиква към усърдни действия пчели - детегледачки. Това означава, че се случва нещо необичайно, отбелязва Робинсън.

Според авторите, липсата на социална чувствителност при невъзприемчивите пчели напомня трудностите, пред които са изправени хората с аутизъм. Но да се сравнява само поведението в този случай е недостатъчно - изследователите от Университета на Илинойс анализират 246 групи пчели от седем колонии, които имат генетични различия, за да проверят дали има връзка между поведението и експресията на гените.

Установи се, че у пчелите, неизпълняващи своите социални функции, около 1000 от гените се експресират по различен начин, при детегледачките и охраната. Разглеждайки списъка на гени, свързани с аутизма при хора, учените са идентифицирали много съвпадения. При това, гените на невъзприемчивите пчели се отнасят само за аутизма, а не и всякакви други отклонения в поведението на хората - не бяха открити съвпадения с депресивно разстройство и шизофрения.

Резултатите могат да помогнат да се разбере еволюцията на социалното поведение на основата на молекулно наследство на цялото животинско царство. Въпреки че социалното поведение при хората и пчелите са се развили независимо, вероятно, инструментите на това развитие са сходни.