/КРОСС/ Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че е обяснил на президента на САЩ Доналд Тръмп, че той „трябва да престане да иска от другите да последват Великобритания". Той дори се присмя на американския президент за начина, по който управлява Белия дом, пише „Политико", цитирано от „Фокус".
„Направо е зашеметяващо", заяви Юнкер, коментирайки скорошните събития във Вашингтон, кулминирали с уволняването на Антъни Скарамучи от поста директор на комуникациите в Белия дом само 10 дни след встъпването му в длъжност.
„Ние сме далеч по-добре организирани от администрацията на Тръмп. Така е, защото, ако има някакви вътрешни затруднения, те ще бъдат поправени след пряк разговор, вместо с уволнения", посочи Юнкер и уточни, че в момента няма никой, който да му е дал причина да бъде уволняван.
В последно време се чуха много призиви за прекратяване на преговорите за влизане в Съюза на Турция, но самият Юнкер е на противоположно мнение. Той е категоричен, че те не трябва да бъдат преустановени, „поне не и на хартия".
„Турция е наш съсед, не можем да я оставим просто така. Не съм за прекратяването на преговорите за присъединяване на Турция, каквото е искането от Европейския парламент", заяви Юнкер.
„Но е факт, че Турция се отдалечава от самоналоженото си задължение да стане член на ЕС с всяка изминала минута. Не ЕС се присъединява към Турция, а Турция се присъединява към Съюза", добави той.
Също така Юнкер обясни, че през 2015-а се е „борил здраво", за да предотврати излизането на Гърция от Еврозоната и от ЕС поради страх, че това е можело да провали еврото.
„Ако Комисията не бе направила така, че Гърция да не бъде изгонена от еврозоната през 2015 г., балансът щеше да е по-лош", заяви Юнкер.
„Тогава се борих здраво за стабилността на Еврогрупата, особено за Гърция срещу желанията на германския финансов министър Волфганг Шойбле. Ако не бях направил така, Еврозоната щеше да се разпадне", добави той.
Регионът на Балканите бе силно застъпен в разговора с председателя на Еврокомисията.
„Не подкрепям идеята Западните Балкани да се присъединят в скоро време в ЕС. Но, ако им отнемете европейската перспектива, то ние отново ще преминем това, през което преминахме през 90-те години на ХХ век", каза още Юнкер.
„В това отношение стабилността на структурите на ЕС е условие за това Балканите отново да не бъдат във война. Надявам се, че това се разбира", посочи шефът на Европейската комисия.