Над 2500 пожара за 2 месеца са загасили огнеборците у нас
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Август 2017 20:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Над 2500 пожара за 2 месеца са загасили огнеборците у нас

/КРОСС/ В летните месеци пожарната е нащрек 24 часа в денонощието, като само за днес сигналите за пожари в страната са 35.

В Първа пожарна районна служба в София има 9 пожарни автомобила, които отговарят за централната част на града. В един пожарогасителен камион се съдържат 3000 литра вода. При пожар от висока степен обаче това количество е достатъчно за около минута и половина гасене, предава bTV.

При получаване на сигнал екипите имат 45 секунди, за да напуснат сградата. А гасенето се извършва при строго определени правила.

"На първо място да евакуираме хората, за да няма пострадали. Второто важно нещо е пожара да бъде локализиран. Задачата на вторият автомобил, които се движи зад нас е да ни водоснабди и едновременно с това да се снабди от пожарен хидрант. След като той се е снабдил с вода от външен източник, вече сме спокойни че водоснабдяването е осигурено.", разказва инспектор Валентин Желязков, началник на дежурна смяна в Първа Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението" - София.

Огнеборците отхвърлят критиките, че автомобили отиват без вода на мястото на бедствието. Уверяват, че проверки се правят непрестанно, а автомобилите са снабдени с датчици, които показват до каква степен са заредени. Казват още, че при пожар, хората често нямат обективна представа колко време е минало.

"Те виждат как една материална ценност, която е градена с години, просто се губи в рамките на няколко минути", коментира инспектор Желязков.

Според директора на дирекция „Оперативни дейности" в ГД София- старши комисар Красимир Шоторов, всичко зависи от обстановката на пътя както и на какво разстояние се намира неконтролираният огън. Подалите сигнал не винаги могат да определят силата на пожара. Такава била ситуацията с огнището в Бургас.

"Трябва да уточним, че сме получили сигнал за пожар в сухи треви - нещо, което не е толкова опасно, но предвижвайки се към мястото на произшествието и забелязвайки признаците на пожар, предприемат действия незабавно да информират за допълнителни сили и средства", посочва той.

От 1 юни до днес пожарите в страната са над 2500, а най-честата причина за тях е човешката небрежност.