Добруджанци блокираха пътя Българево - Калиакра
Секция: БЪЛГАРИЯ
05 Август 2017 09:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Добруджанци блокираха пътя Българево - Калиакра

/КРОСС/ Министър Димов: Беше заложена бомба със закъснител и тя избухна

Жители на община Каварна блокираха пътя Българево - Калиакра в знак на протест срещу забраната за земеделие и строителство в Крайморска Добруджа, предаде Радио „Фокус"-Варна.

Протестиращите раздават български знамена, издигнали са плакати, които гласят „Да на екологията, не на рекета и отнетите права", „Натура за вас, мизерия за нас", „Отменете смъртната присъда на Крайморска Добруджа". Протестът протича мирно.

Засилено е полицейското присъствие е района.

Жители на общините Балчик и Шабла също са се включили в протеста.

В подкрепа на протестиращите присъства и кметът на Каварна Нина Ставрева. "Държавата незабавно трябва да вземе разумно решение по отношение на стартиране на нова процедура за защитена зона „Калиакра“, коментира Ставрева. По думите й втори ден напрежението ескалира и хората наистина приемат, че им се отнема хлябът. 

„Несправедливо е. Това е заради грешка, допусната от чиновници в Министерството на околната среда и водите, които сега нямат смелост да признаят тази грешка. Ние настояваме за нова процедура“, допълни Нина Ставрева. Тя обясни, че вчера Община Каварна е получила уведомление от Гражданска инициатива „Да спасим Крайморска Добруджа“ за организирането на днешния протест, а днес се очаква уведомление за предстоящите действия утре.

Според Ставрева хората са категорични и ще защитават интересите си на собственици докрай. Тя коментира, че те са били поставени пред свършен факт и всички разговори, планувани вчера е трябвало да се случат преди много време, още преди обособяването на защитените зони, регламентирани в момента.
„Затова искаме да стартираме отново процедурата. Да, това се дълъг и труден процес, но ще имаме конкретно и ясно очертание на тези зони“, допълни Нина Ставрева. Другият порблем, който кметът на Каварна открои е, че няма ясни компенсаторни мерки. 

Протестът се провежда мирно. Той продължава и в момента.

Министърът на околната среда и водите Нено Димов заяви в ефира на нова, че този случай се корени още в 2007 година. По думите му в защитената зона „Комплекс Калиакра“ през 2006-2007 г. е била заложена бомба със закъснител от правителството на Тройната коалиция. Министър Димов поясни, че тогава правителството на Тройната коалиция е заложила на зелени организации да направят картирането на земите, които ще попаднат в „Натура“. „

Обикновено другите страни членки са възлагали на реномирани научни организации това нещо“, каза министър Нено Димов. Той поясни, че районът е очертан от екоорганизациите по възложение на правителството и е приет с решение на Министерски съвет през 2007 г. и е даден на ЕК като очертан район тогава.

„Още на следващата година по сигнал на зелените, ЕК завежда две дела - през юни 2008 г. и през късната есен на 2008 г. по неспазване на района като „Натура““, обясни министърът. Той коментира, че последната част на тази бомба със закъснител е март месец тази година. „Служебното правителство, отново на БСП, поема ангажимента да издаде тази заповед като спешна мярка, за да не преминем към ефективни санкции. Когато аз поех поста и отидох в Брюксел, това обещание не беше изпълнено. Аз рискувах и трябваше да избирам между две – да прехвърля върху цялото общество стотици милиони санкции и дейности, които трябва да бъдат предприети в района или да издам заповед и да започна да се опитвам да минимизирам щети“, допълни министърът. Димов поясни, че той е трябвало да се намеси след като бомбата е била гръмнала. Министър Нено Димов уточни, че заповедта, която е издадена не третира по никакъв начин акваторията на Черно море и няма забрани за рибарството.

„Самата заповед обхваща района, в който има понтосарматски степи. Това е един малък район, но е факт и аз не мога да не се солидаризирам с притесненията и ясното чувство за несправедливост на хората, които протестират в момента“, допълни министърът и посочи, че не е забранена изцяло земеделска дейност, а само на територията, където има подобни степи.