/КРОСС/ Неправилните икономически свързаности водят до разлика на цените в аптеките. Това обясни в интервю за предаването "Преди всички" по БНР председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев:
„Един производител може да си има негова собственост - търговец на едро с лекарства - и да притежава и аптеки. Тогава, по тази вертикална ос, производителят казва: "Аз на собствения си търговец на едро ще продам лекарствата, а чрез собствения си търговец на едро ще дам лекарствата само на моите аптеки. На другите няма да им дам достъп". И тогава става така - когато вие сте фармацевт и имате аптека, която не е част от тази структура, цената за вас е по-висока".
„Масовото изчезване на лекарства от аптеките е напълно законно и регулирано по европейските правила", обясни още председателят на Националната аптечна камара.
По думите му, засегнатите от това държави трябва да поискат денонсиране на този елемент от договора на Европейския съюз.
„Фирмата-производител на лекарство Х го маркетира на немския пазар примерно за цена 10 евро. На българския пазар, за да може да го пусне и за да могат да го купят българските клиенти, тя го пуска на 10 лева, което е 5 евро и тогава това лекарство става много изгодно за някои - дали ще бъде българска фирма, или немска фирма, или комбинация от българска и немска фирма - да изкупят всички количества от българския пазар и да ги продадат на немския пазар на цена например 8 евро - по-евтино, отколкото десетте, но от разликата, от огромния обем, печелят невероятни пари", допълни председателят на аптечната камара.
„Ще поискаме да отпадне хартиеният носител, за да спасим живота на много дървета и да пазим тази информация в съвременен, актуален и лесно обработваем електронен вид", посочи Вълев по повод пуснатите от Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане промени, свързани с аптеките.
Според един от текстовете, свързан с електронната търговия на лекарства, аптеките ще се задължават да пазят за срок от 5 години всички поръчки на пациенти по електронен път, принтирани на хартия.
Антон Вълев уточни, че по електронен път можем да купим само и единствено лекарства, които са без лекарско предписание, т.е. един изключително тесен кръг лекарства.
„Наблюденията ни показват, че тъй като всички тези лекарства са общодостъпни в аптеките, няма някакъв сериозен ръст на покупките там", добави той.