Икономист: У нас капиталът доминира над труда, промяната ще дойде с повече демокрация
Секция: ИКОНОМИКА
10 Август 2017 16:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Икономист: У нас капиталът доминира над труда, промяната ще дойде с повече демокрация

/КРОСС/ "Един милион българи напуснаха България поради лошите жизнени условия и, разбира се, ниското възнаграждение на труда", коментира за "Хоризонт" икономистът проф. Боян Дуранкев. Според него с минимална работна заплата от 235 евро и 20 евроцента страната ни изостава от Румъния, която от 1-ви юли увеличи минималната заплата на 318 евро.

Дуранкев заяви, че България остава "в зоната на здрача" и я определи като "черната овца" на Европейския съюз, тъй като положението в страната е неспасяемо. Едва през 2021 г., според прогнозите на правителството, минималната работна заплата у нас ще достигне 332 евро, което означава, че чак тогава ще надминем минималната работна заплата в Румъния, но от тази година.

Новият модел на договаряне на минималната работна заплата между работодатели и синдикати Дуранкев определи като "преговори на вълците с овцете". Според него административно решение е необходимо, защото не може между овце и вълци да се постигне някакъв баланс.

Професорът по икономика подчерта, че коефициентът за неравенството "Джини", показва, че в момента България е лидер по неравенството в Европейския съюз:

"Преди три-четири години бяхме трети или четвърти, сега сме с най-голямо неравенство. И погледнете още нещо: средната работна заплата, ако вземем осигурителния доход за миналия месец, в момента е 803 лева, докато в същото време максималната работна заплата надхвърля на някои и 100 хиляди евро месечно, което означава, че някой се трудят около 400-500 пъти повече отколкото от други. Или обратно казано, спекулират и имат спекулативно високи доходи."

"Вълците са сити. Агнетата са цели, но напускат България", обобщи проф. Дуранкев и заключи, че в България капиталът доминира доста силно над труда и възможностите за промяна на статуквото са свързани с повече демонстрации и повече демокрация и по-социална политика, която е ориентирана към европейските стандарти, а не към стандартите на Третия свят.