/КРОСС/ Петнадесет страни от Европейския съюз, както и Швейцария и Хонконг, са получили яйца, замърсени с инсектицида фипронил, посочва Европейската комисия, цитирана от news.bg.
Комисията ще проведе среща с министри и регулатори на 26 септември.
Главният директор по сигурността на храните поиска от страните да спрат "да се обвиняват и да се преструват". Възникна спор за това, колко дълго белгийските и холандските власти са знаели за замърсяването.
Бе установено, че яйцата, идващи предимно от Холандия, съдържат вредни пестициди, забранени от ЕС за употреба в хранителната промишленост.
"Обвиненията няма да ни доведат никъде и искам да спра това", каза в изявление еврокомисарят по здравеопазването и безопасността на храните Витенис Андриукатис.
"Но на първо място е нашата обща работа и наш приоритет сега е да управляваме ситуацията, да съберем информация, да се съсредоточим върху анализа и поуките, които трябва да се научат, за да подобрим нашата система и да предотвратим тази престъпна дейност", добавя еврокомисарят. Вчера холандски следователи арестуваха двама заподозрени за инфектирани с инсектицида фипронил яйца. Скандалът се разпространи на изток с откриването на тон замърсен жълтък в Румъния, съобщи medicalxpress.com.
Яйчен жълтък, заразен с фипронил, купен в Германия, беше открит в западния румънски окръг Тимиш, съобщиха от администрацията за санитарно-ветеринарен контрол и безопасност на храните.
Британският регулатор на храните заяви, че около 700 000 яйца са били изпратени в Обединеното кралство от потенциално заразени холандски ферми, в сравнение с по-ранна оценка от 21 000.
Агенцията по хранителните стандарти (FSA) заяви, че е малко вероятно, че съществува риск за общественото здраве.
Преработени храни, съдържащи яйца, включително сандвичи и салати, са изтеглени от Sainsbury's, Morrisons, Waitrose и Asda.
Супермаркетите в Белгия, Холандия и Германия са изтеглили милиони яйца от продажба.
В петък френският министър на земеделието Стефан Траверт заяви, че около 250 000 засегнати яйца са били продадени в страната от април, добавяйки, че всички продукти, съдържащи яйца от замърсени ферми, ще бъдат извадени от рафтовете.
Фипронил не трябва да се допуска никъде в близост до храна, но рискът от яйца се смята за нисък, тъй като броят на замърсените яйца също е нисък.
Докато 700 000 яйца звучат много, британските власти коментират, че в страната за ден се изяждат 34 милиона яйца.
Много от засегнатите яйца вече са минали през хранителната верига, преди някой да е бил наясно със скандала.
Общо 15-те страни от ЕС, в които са засечени заразените яйца са: Холандия, Белгия, Германия, Франция, Швеция, Великобритания, Ирландия, Австрия, Люксембург, Италия, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Дания.
Смята се, че фипронил, който се използва за унищожаване на въшки и кърлежи на животни, е добавен към дезинфектант на някои пилешки ферми в Холандия, Белгия и Германия.
Инсектицидът може да увреди бъбреците на хората, черния дроб и щитовидната жлеза, ако се яде в големи количества.
Повече от 100 птицеферми са били закрити по време на разследването в Холандия, а 26 заподозрени са идентифицирани и доказателства са конфискувани от техните компании.
Холандия е най-големият производител на яйца в Европа - и един от най-големите износители на яйца и яйчни продукти в света.
Междувременно белгийският министър на земеделието Денис Дукарме обвини холандските власти, че знаят за проблема още от ноември 2016 г. Хранителният регулатор в Холандия отрича това.