Спад на световните борси след терора в Испания и съмнителното управление на Тръмп
Секция: ИКОНОМИКА
18 Август 2017 12:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Спад на световните борси след терора в Испания и съмнителното управление на Тръмп

/КРОСС/ В петък европейските борси отварят под силен натиск от продажби на фона на общото напрежение на световните капиталови пазари, провокирано от вчерашните кървави терористични атаки в Каталуния, Испания, и от нарастващи съмнения относно способността на президента на САЩ Доналд Тръмп да осъществи обещаните от него реформи, целящи да стимулират американския икономически растеж, съобщава БНР.

Вчера късния следобед в Барселона микробус се вряза в хора на най-натоварения пешеходен булевард "Ла Рамбла". Загинаха 13 души, а най-малко 100 бяха ранени. Часове по-късно беше направен опит за подобна атака в разположения на 120 км в югозападна посока град Камбрилс. Нападателите са се опитали да врежат микробус на пешеходна зона в града, но са се преобърнали и са били застреляни от полицията. Те са носили жилетки с експлозиви. Полицията съобщи, че при нападението са ранени седем души и са убити петима терористи.

В същото време инвеститорите в глобален план изглеждат все по-притеснени и относно способността на американския президент Доналд Тръмп да провежда обещаната от него политика, целяща да даде по-силен тласка на икономиката на САЩ.

След като ден по-рано Тръмп разпусна два от своите консултативни съвета, включващи водещи американски бизнес лидери, снощи по финансовите пазари плъзна слух, че предстои и оставката на Гари Кохн, директор на Националния икономически консултативен съвет на Белия дом и спряган за наследник на Джанет Йелън след края на нейния мандат начело на Федералния резерв.

Въпреки че от Белия дом опровергаха този слух, засилващите се съмнения, че администрацията на Тръмп ще успее да осъществи обещаното по време на предизборната кампания намаляване на данъците и по-големи инвестиционни разходи за инфраструктура, доведоха снощи до доста солиден спад на акциите, търгувани на "Уолстрийт". Индексът на сините чипове DJIA затвори търговията със загуба от 1,24%, широкият индекс S&P500 се понижи с 1,54%, а технологичният индекс Nasdaq се срина с 1,94%. За последно и трите основни американски фондови индекси се понижиха с над 1% на 17-и май, като вчера DJIA приключи с 1,7% под неговия рекорден връх, докато индексите S&P500 и Nasdaq - съответно с 2,1% и с 3,1% под техни исторически върхове, ударени по-рано този месец.

Инвеститорският негативизъм се пренесе по-рано днес на азиатските пазари, където японският индекс Nikkei падна с 1,18% в резултат и на поскъпване на йената с оглед на нейния статут на "валута-убежище", австралийският индекс ASX200 се понижи с 0,56%, индексът Hang Seng - с 0,93%, а южнокорейският Kospi - с 0,14%.

Борсите на Стария континент също отварят със солидни загуби, като логично най-голям е спадът на испанския фондов индекс Ibex 35 с 1,32%, докато общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,81%.

Немският фондов индекс DAX губи 0,76% от стойността, френският CAC40 се понижава с 0,96%, италианският MIB - с 0,69%, а британският FTSE100 - с 0,63%.

По този начин европейските борси излизат на загуба за втора поредна сесия на търговия, парирайки печалбите от началото на седмицата.

С оглед на факта, че Барселона е ключова световна туристическа дестинация, кървавата терористична атака в столицата на Каталуния се отразява особено негативно на акциите на пътническите и туристическите компании, като най-солиден спад бележат акциите на въздухоплавателните компании. Акциите на Easyjet, Ryanair, Lufthansa и на IAG (собственик на British Airways) губят между 2,3% и 3,2% от стойността си в началото на днешната търговия. Акциите на испанската летищна компания AENA падат с над 2%, докато тези на туроператорската компания TUI се понижават с 0,67%, а на компанията за круизни корабни пътувания Carnival - с 1,4%.

Нарастващото напрежение на капиталовите пазари се отразява доста негативно и на банковите акции, като общият банков индекс SX7P се понижава с 1,2 на сто, а Deutsche Bank и BNP Paribas са един от най-губещите.