/КРОСС/ За група селяни в Мианмар дроновете не са поредният ексцентричен начин да си направиш селфи. Безпилотните апарати са важни съюзници в едно тежко и съдбоносно начинание - възстановяването на цяла местна гора чрез залесяване „от небето".
Възстановяването на една увредена екосистема е времеемка и трудна работа, която може да отнеме години. Селяните в делтата на река Иравади ръчно са засадили 2,7 милиона мангрови дървета, за да възстановят местните крайбрежни гори, но междувременно не са спрели да търсят по-ефективен начин да свършат работата. Те намерили решението в BioCarbon Engineering - компания, която е разработила система за залесяване чрез дронове, способна да засади по 100 000 дървета за един ден.
За да посадят толкова много дървета, дроновете първо подготвят работата, като прелитат над земята и картират релефа. После на тази база се подбират най-добрите места за засаждане, пише GreenTech.bg. Втора вълна дронове полита над терена и „стреля" семенни шушулки в земята, в съответствие с изчисленията, направени от предишните безпилотни апарати.
Проектът за засаждане би трябвало да започне през септември, покривайки около 250 хектара с 1 милион нови дървета, в допълнение към 750-те хектара, които вече са засадили селяните. Ако всичко върви по план, в крайна сметка BioCarbon Engineering ще помогне да се засадят до 1 милиард дървета в района. Младата фирма работи съвместно с Worldview International Foundation - неправителствена организация, която управлява проекти за засаждане на дървета.
В Мианмар мангровите дървета са особено важни, тъй като помагат да се осигури екосистема, в която да живеят местните риби, и защитават бреговете от бури. Възстановяването на дърветата ще има роля за защитата на уязвимите хора, живеещи в крайбрежните райони.